Aktualności

Efekt Domina: Kobiety z Ugandy walczą z ubóstwem menstruacyjnym

Aktualności

Efekt Domina: Kobiety z Ugandy walczą z ubóstwem menstruacyjnym

Ubóstwo menstruacyjne to brak opieki medycznej i sanitarnej, brak dostępu do wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego, a także piętno i wstyd związane z miesiączką.

Piętno i wstyd związane z miesiączką, uniemożliwiają kobietom uczestniczenie w życiu społecznym. Podpaska jest produktem nieosiągalnym dla wielu ugandyjskich kobiet, żyjących w ubóstwie. Według badań przeprowadzonych przez organizację Irise aż 30% dziewczyn w wieku szkolnym używa potencjalnie szkodliwych materiałów zamiast podpaski, a ponad połowa opuszcza część zajęć szkolnych z powodu okresu. Zaniedbywanie szkoły zmniejsza prawdopodobieństwo wyrwania się z kręgu ubóstwa i zwiększa szanse na wczesne małżeństwo i macierzyństwo. Organizacja Irise organizuje szkolenia na temat menstruacji dla dziewczyn i chłopców, łamiąc tabu menstruacyjne w odległych miejscach, gdzie większość dziewczyn nie widziała nigdy podpaski.

Efekt Domina PRZED EMISJĄ W TV: Wszystkie kobiety zasługują na szacunek
Efekt Domina PRZED EMISJĄ W TV: Wszystkie kobiety zasługują na szacunek

Oglądaj Efekt Domina w player.pl!

Dominika Kulczyk będzie uczestniczyła w jednym z takich szkoleń, dowie się czemu dziewczynki boją się w czasie okresu wychodzić z domu i czemu ludzie wierzą, że miesiączkująca kobieta nie powinna przechodzić przez ogród. Razem z Agnes Akullo – menadżerką projektów Irise, odwiedzi kobiety szyjące podpaski wielorazowego użytku, które rozprowadzane są przez lokalne liderki do najbardziej potrzebujących kobiet.

Pozostałe wiadomości