Materiał promocyjny

Czym jest tężyczka – jak ją rozpoznać i zdiagnozować? 

Czym jest tężyczka – jak ją rozpoznać i zdiagnozować? 
Czym jest tężyczka – jak ją rozpoznać i zdiagnozować? 
Źródło: Mat. prasowe
Tężyczka to zaburzenie, które dotyka wielu Polaków, szczególnie młodych. Ponieważ przypadłość ta jest raczej zespołem objawów niż chorobą, jej właściwe rozpoznanie i diagnoza stanowią prawdziwe wyzwanie. Sprawdź, po czym poznać i jak diagnozować tężyczkę. 

Czym jest tężyczka? 

Tężyczka to stan charakteryzujący się nadmierną pobudliwością układu nerwowo-mięśniowego, prowadzącą do niekontrolowanych, bolesnych skurczów mięśni. Ta dolegliwość najczęściej wynika z zaburzeń gospodarki elektrolitowej w organizmie, zwłaszcza niedoboru wapnia, magnezu lub potasu. Tężyczka może również towarzyszyć różnorodnym schorzeniom, od endokrynologicznych aż po psychiczne. 

Wyróżniamy dwa główne typy tężyczki: 

1. Tężyczka jawna (hipokalcemiczna) – jest związana z obniżonym stężeniem wapnia we krwi. Charakteryzuje się napadowymi, silnymi skurczami mięśni. 

2. Tężyczka utajona (normokalcemiczna) – jest spowodowana niedoborem magnezu lub potasu, przy prawidłowym poziomie wapnia. Objawia się łagodniejszymi, przewlekłymi dolegliwościami. 

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj też: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/co-to-jest-tezyczka-przyczyny-objawy-i-leczenie

Jak rozpoznać tężyczkę? 

Istnieje szereg symptomów, które pomagają rozpoznać tężyczkę. Atak tężyczki jawnej rozpoczyna się od delikatnego mrowienia i drętwienia palców rąk i stóp oraz okolicy ust. Następnie pojawiają się: 

  • skurcze dłoni w charakterystyczną „rękę położnika” (zgięcie 4. i 5. palca, wyprost kciuka, palca środkowego i wskazującego); 
  • skurcze stóp; 
  • skurcze przedramion, ramion, klatki piersiowej i twarzy; 
  • skurcz powiek i zaciśnięcie ust („usta karpia”); 
  • podwójne widzenie, światłowstręt; 
  • ból w klatce piersiowej, kołatanie serca; 
  • bóle głowy, skurcze oskrzeli i krtani; 
  • możliwa utrata przytomności z drgawkami. 

Tężyczka utajona z kolei objawia się w znacznie łagodniejszy, ale za to bardziej przewlekły sposób. Może o niej świadczyć chroniczne zmęczenie i osłabienie, wahania nastroju, bezsenność, problemy z koncentracją i pamięcią, duszności, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, napady lęku, mrowienie i drętwienie kończyn, twarzy, języka, zimne dłonie i stopy, nadmierna potliwość i dolegliwości żołądkowo-jelitowe (kolki, wzdęcia). 

Na czym polega diagnozowanie tężyczki? 

Kluczowy etap w diagnostyce tężyczki stanowi kompleksowe badanie krwi w celu oceny stężenia elektrolitów – wapnia, magnezu i potasu. Istotne jest również oznaczenie poziomu parathormonu, hormonów tarczycy oraz witaminy D. 

Oprócz badań laboratoryjnych, w diagnostyce tężyczki wykorzystuje się również: 

  • elektromiografię (EMG) – tzw. próba tężyczkowa polegająca na ocenie pobudliwości mięśni po hiperwentylacji i niedokrwieniu kończyny; 
  • elektrokardiogram (EKG) – wykorzystywany w celu wykrycia wydłużenia odstępów QT i ST; 
  • badanie echokardiograficzne serca. 

W przypadku tężyczki utajonej diagnostyka bywa bardziej złożona, gdyż objawy mogą mieć charakter psychosomatyczny. Niezbędna jest wówczas również konsultacja psychiatryczna. 

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości