Kolejne próby in vitro się nie powiodły, a lekarze wydają wyrok, że nic z tego nie będzie. Co zrobić? Co w tym momencie czuje kobieta, której świat wali się na głowę i której odbiera się najważniejsze - nadzieję na macierzyństwo?
W książce jednym z rozmówców jest psychoterapeuta, Michał Pozdał, który nie boi się nazwać nieudanych prób "żałobą". Jego zdaniem każdy z rodziców musi dać sobie czas na pogodzenie się z tą stratą. Ale czy nazywanie tego "żałobą" nie jest przesadne?
"Moim zdaniem jest to żałoba po wieloletnich oczekiwaniach, wyobrażeniach, marzeniach o zostaniu matką. Nagle trzeba dopuścić do siebie świadomość, że nigdy tak się nie stanie. To nie jest kwestia tego, że kobieta przeżywa śmierć zarodka. Za każdym razem, gdy podawany jest jej nowy transfer in vitro, w niej na nowo rodzi się nadzieja." - mówi Michał Pozdał.
Zobacz również:
"Żałoba po straconych marzeniach" - temat, który wywołuje najwięcej wzruszeń!
Małgosia sama jest mamą dwóch chłopców: Tadeusza i Stanisława. Nie boi się mówić o tym, że to właśnie dzięki metodzie in vitro spełnia się jako matka, a jej dzieci od początku uczone były, w jaki sposób przyszły na świat.
W rozmowie z Karoliną Kalatzi, Małgorzata Rozenek-Majdan zdradziła, że sama przeżyła trudne chwile starając się o dzieci. Małgosi dwa razy nie udało się utrzymać ciąży.
Co kobieta może zrobić, by zmniejszyć ryzyko niepłodności?
Badanie AMH. Czym jest? Jest to skuteczny sposób na określenie płodności kobiety. AMH to test pozwalający na określenie stężenia hormonu AMH, wykonywany z krwi.
Więcej o AMH dowiesz się tu:
To badanie powinna zrobić każda kobieta!