Sebastian Janiak
Przystawka
Pieczona czerwona papryka z mozzarellą i rukolą (Czas przygotowania: ok. 45 – 60 minut)
Składniki:
· 4 czerwone papryki
· 2-3 gałązki świeżego rozmarynu
- rukola
- 4 plasterki mozzarelli
- kapary
- oliwa z oliwek
- sól i świeżo mielony pieprz
Sos:
- 1 łyżka musztardy dijon
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki świeżego soku z cytryny
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do ok. 190 stopni. Wkładamy paprykę do formy do pieczenia i przykrywamy gałązkami rozmarynu, skrapiamy oliwą. Pieczemy ok. 20 minut, aż papryka będzie miękka w dotyku i lekko osmalona.
Umieszczamy paprykę w misce, przykrywamy folią do żywności i zostawiamy do schłodzenia. Wlewamy pozostały w formie do pieczenia sok do miseczki i odstawiamy.
Kiedy papryka będzie zimna, odcinamy czubki i wylewamy cały sok ze środka do odstawianej wcześniej miseczki z sokiem. Wyjmujemy pestki i środek papryki obieramy skórkę. Kroimy w plasterki i umieszczamy w miseczce z sokiem z pieczenia.
Odrywamy listki z gałązki rozmarynu i drobno je siekamy, potem dodajemy do papryki razem z kaparami i oliwą. Dobrze mieszamy i przyprawiamy według smaku.
Przygotowanie sosu:
Mieszamy musztardę, majonez i miód, następnie dodajemy sok z cytryny, stale mieszając trzepaczką, żeby mikstura się nie rozwarstwiła. Dodajemy oliwę i mieszamy dalej, aż sos nieco zgęstnieje. Przyprawiamy według smaku. Mieszamy rukolę z sosem. Kładziemy na talerzu obok mozzarelli i papryki. Całość polewamy resztą soków.
Danie główne:
Tagliatelle w aromatycznej zieleni
(Czas przygotowania: ok. 45 min.)
Składniki:
- 500 g makaronu tagliatelle
- oliwa z oliwek
- ok. 2 łyżki masła
- 2-3 ząbki czosnku
- pół gałki muszkatołowej (świeżo startej)
- ok. 400 g szpinaku
- śmietana kremówka
- serek mascarpone
- parmezan
- sól i świeżo starty pieprz
Sposób przygotowania:
Gotujemy makaron. Rozgrzewamy patelnię, skrapiamy oliwą, dodajemy masło, drobno posiekany czosnek i gałkę muszkatołową. Podsmażamy kawałki kurczaka. Wrzucamy szpinak. Po około pięciu minutach, gdy płyn w większości wyparuje, doprawiamy solą i pieprzem do smaku, po czym dodajemy śmietanę, serek mascarpone i małą łyżkę wazową wody, w której gotuje się makaron. Wolno gotujemy sos i ponownie przyprawiamy. Makaron mieszamy z sosem. Dodajemy parmezan i doprawiamy do smaku.
Deser:
Pieczone gruszki z winem i kremem z orzechów włoskich (Czas przygotowania: ok. 45-60 minut)
Składniki:
- 1 laska wanilii
- 4 gruszki
- 1 szklanka brązowego cukru
- 2 szklanki białego wina
- 2 pomarańcze
- obrane orzechy włoskie
- serek mascarpone
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni. Kroimy wzdłuż laskę wanilii i usuwamy nasiona, zeskrobując je czubkiem noża z każdej połówki. Gruszki ciasno układamy w żaroodpornym naczyniu, dodajemy cukier, wino, wanilię w lasce i jej nasiona, skórkę oraz sok z jednej pomarańczy. Całość zagotowujemy. Posypujemy częścią orzechów i wstawiamy do piekarnika. Od czasu do czasu polewamy gruszki syropem, w którym się gotują. Pieczemy przez ok. 20-30 minut, aż gruszki będą miękkie, ale zachowają kształt. Wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy do ostygnięcia. Przyrumieniamy pozostałe orzechy włoskie na blasze do pieczenia przez 5 minut. Z syropu usuwamy laskę wanilii. Uprażone orzechy rozdrabniamy na jednolitą masę. Ucieramy mascarpone z pastą orzechową, skórką i sokiem z cytryny oraz odrobiną cukru do smaku. Krem podajemy z pieczonymi gruszkami, orzechami, odrobiną skórki pomarańczowej i syropem z gotowania.
Autor: TVN