Pomorze Zachodnie

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Różnorodność występujących na Pomorzu Zachodnim walorów sprawia, iż każdy turysta znajdzie cos dla siebie! Piękne, szerokie, piaszczyste plaże wraz z otaczającym je Morzem Bałtyckim oraz wydmami stwarzają warunki do rozwoju turystyki zarówno wypoczynkowej jak i aktywnej.

Rzeki, pojezierza, lasy to raj dla wielbicieli wypoczynku wśród przyrody. Duża liczba akwenów na Pomorzu Zachodnim stwarza możliwość uprawiania turystyki wodnej. Takie pojęcia jak żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing oraz SUP (puddleboard) - obecnie najszybciej rozwijający się sport wodny na świecie, nie są dla turystów przyjeżdżających na Pomorze Zachodnie niczym obcym. Uprawianie tych dyscyplin umożliwiają znajdujące się na terenie województwa dobrze rozwinięte sieci rzek, jeziora czy tereny Zalewu Szczecińskiego lub Morza Bałtyckiego. Wszystkie te elementy tworzą idealne warunki do kreowania szlaków wodnych, często odwiedzanych przez miłośników wodnego szaleństwa.

Pomorze Zachodnie to także niespotykane walory uzdrowiskowe. Złoża borowin, łagodny klimat, solanki – to wszystko sprawia, że zachodniopomorskie uzdrowiska tj.: Świnoujście, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn Zdrój, Dąbki są cennym elementem przyciągającym turystów i kuracjuszy. Gwarantujące niezwykły wypoczynek, poprawiające zarówno urodę, jak i zdrowie, są niezwykłym sposobem na wakacyjny relaks. Nie bez znaczenia jest również silna sieć ośrodków Wellness & SPA, charakterystyczna dla naszego regionu, przede wszystkim dla pasa nadmorskiego.

Kulinarni fanatycy koniecznie muszą spróbować regionalnych Produktów Tradycyjnych wytwarzanych z lokalnych surowców według tradycyjnej receptury pochodzącej często jeszcze z czasów średniowiecza. Wiele z nich zdobyło liczne nagrody podczas konkursów dziedzictwa kulinarnego, a co ważniejsze uzyskało uznanie konsumentów z kraju i zagranicy.

Południowa część województwa słynie z pysznych miodów - miody wałeckie i przelewickie oraz miody z Lasu Świętej Marii z powiatu choszczeńskiego i miody Puszczy Barlineckiej z powiatu myśliborskiego to naturalne i smaczne źródło zdrowia i energii. Wino i nalewka ze śliwek z Dębiny - specjalność gospodarzy z gminy Chociwel - zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wytrawnych smakoszy. Tylko na Pomorzu Zachodnim możesz skosztować prawdziwego kiszonego ogórka kołobrzeskiego, przygotowywanego z użyciem wody z solankowego źródła, znajdującego się w okolicach Kołobrzegu – to właśnie solanka sprawia, że ogórki są wyjątkowo chrupiące i mają lekko ostry smak. Specjalnością regionu zachodniopomorskiego jest także niezwykła konfitura szczecińska z zielonych pomidorów. Wszystkie produkty regionalne wytwarzane są z naturalnych składników, według specjalnych receptur.

podziel się:

Pozostałe wiadomości