Olsztyn

Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie
Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie
Źródło: Grzegorz Januszewicz
Olsztyn to dobry pomysł na aktywny wypoczynek!

Wyobraź sobie idealne miasto do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Czy oczekujesz bliskości rzek i jezior? Czy widzisz krajobraz pełen lasów i parków? Jeśli tak, to Twoje myśli kierują się w dobrą stronę. Olsztyn doskonale wpisuje się w taką wizję.

Nawet będąc największym miastem i stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, wciąż pozostaje pięknie wkomponowany w środowisko przyrodnicze. Bez względu na to, w której części Olsztyna się znajdziesz, zawsze poczujesz bliski kontakt z naturą. Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem. Pobudzający do refleksji gotycki klimat zamku i bazyliki na starówce zachęcają do spacerów nad przepływającą przez śródmiejskie parki Łyną. Być może tę inspirującą atmosferę antycypował najwybitniejszy mieszkaniec miasta – Mikołaj Kopernik, który w olsztyńskim zamku zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Tego się nie dowiemy, ale możemy wykazać, że atrakcje Olsztyna mają wspólny – naturalny – mianownik.

Olsztyn - nocny widok na Starówkę
Olsztyn - nocny widok na Starówkę
Źródło: worldisbeautiful.eu

CENTRUM REKREACYJNO-SPORTOWE „UKIEL”

Świetnym przykładem świadomego wykorzystania potencjału miejsca jest inwestycja nad jeziorem Ukiel (Krzywym). Przed kilku laty wzdłuż jego brzegu powstały m. in. mola i pomosty, promenada, szlaki rowerowe i narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, sezonowe lodowisko, skatepark (zimą snowpark), całoroczna baza sportów wodnych, całoroczna hala do siatkówki plażowej i z salami do squasha, boiska do siatkówki i place gier, parking, a także udogodnienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Co ważne, zastosowane rozwiązania uwzględniają specyfikę przyrodniczą miejsca – zachowano najcenniejszy drzewostan, zrobiono też nowe nasadzenia. Atutem kompleksu jest również bardzo dobra dostępność komunikacyjna – położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz bliska odległość do Dworca Zachodniego i centrum miasta.

Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel
Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel
Źródło: worldisbeautiful.eu

LAS MIEJSKI

Położony w północnej części miasta, zajmuje powierzchnię 1050 ha. Nigdzie indziej w Europie nie ma tak ogromnej połaci lasu położonej całkowicie w granicach administracyjnych miasta. Unikatowe właściwości klimatyczne Lasu Miejskiego i jego korzystny wpływ na

organizm człowieka doceniono już ponad sto lat temu sytuując w jego granicach sanatorium. Częścią terapii było wykorzystywanie miejscowego mikroklimatu. Jego urocze zakątki, takie jak np. ujście rzeki Wadąg do Łyny, są częstym celem spacerów oraz spływów kajakowych. Przez las wiodą też piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Są tam altany, ławki i parkingi leśne oraz ścieżki przyrodnicze i tablice edukacyjne. Jedną z wizytówek tego miejsca są dwa parki linowe. Miłośnicy dwóch kółek mogą korzystać z systemu tras rowerowych.

OLSZTYŃSKA ŁYNOSTRADA

To rowerowo-spacerowa trasa o długości ponad 11 km, która wiedzie wzdłuż rzeki Łyny. Trasę można podzielić na trzy główne odcinki: od ul. Kalinowskiego do al. Obrońców Tobruku - to część doliny rzeki Łyny, między al. Obrońców Tobruku a zapleczem Koszarów Dragonów - fragment miejski, dalej do elektrowni wodnej na Łynie część leśna. Każda z części ma swój niepowtarzalny klimat. Dziś to także świetna rowerowa droga komunikacyjna, pozwalająca na szybki i bezkolizyjny dojazd do centrum miasta. Dodatkową atrakcją Łynostrady jest możliwość poznania Olsztyna od strony wody, bo oczywiście można ją pokonać także kajakiem. Przedłużeniem Olsztyńskiej Łynostrady jest Warmińska Łynostrada, która wychodzi poza granice administracyjne Olsztyna i wiedzie w głąb historycznej krainy – Warmii. Niespełna 60 km odcinek prowadzi kolejno przez takie miejscowości jak Redykajny, Brąswałd, Barkweda, Cerkiewnik, Swobodna, Knopin, Dobre Miasto, Kunik, Urbanowo, Łaniewo i Lidzbark Warmiński.

Jezioro Kortowskie
Jezioro Kortowskie
Źródło: Grzegorz Januszewicz

KAJAKIEM PO ŁYNIE

Spływ Łyną to jedna z wielu możliwości rekreacyjnego spędzania czasu w Olsztynie, dodajmy coraz bardziej popularna. To atrakcja dostępna zarówno dla starszych, jak i młodszych. Najkrótsza oznakowana trasa, licząca 10,5 km, wiedzie od południowych krańców miasta, przez jego centrum i Las Miejski, do miejsca, w którym do Łyny wpada Wadąg. Spływ zaczyna się obok mostu na osiedlu Brzeziny. Stąd spokojny nurt rzeki niesie kajaki między mokradłami, osiedlami, działkami aż do Parku Centralnego i Parku Podzamcze. Tutaj można podziwiać najokazalsze zabytki Olsztyna: bazylikę konkatedralną św. Jakuba i zamek. Przy tej drugiej budowli konieczna jest przenoska (do lądowania służą pomosty przy lewym brzegu).Po wodowaniu poniżej stopnia wodnego zwanego „Niagarą”, już pod wiaduktami kolejowymi na kajakarzy czekają bystrza, a kiedy rzeka rozszerza się w zbiornik zaporowy, to znak, że meta spływu przy elektrowni wodnej „Łyna” już blisko. W zależności od przyjętego tempa, trasę można pokonać w czasie od 2,5 do 3,5 godziny.

W sezonie turystycznym w każdą sobotę działają także mobilne wypożyczalnie, które w określonych godzinach oferują kajaki do wypożyczenia tuż przy Łynie za „Niagarą”.

**

Od kilku lat turyści goszczący w olsztyńskich obiektach noclegowych mogą skorzystać ze zniżek m.in. do CRS „Ukiel” i planetarium oraz na basen „Aquasfera” oraz licznych punktów usługowych i gastronomicznych – a to dzięki miejskiej akcji promocyjnej „Visit Olsztyn. Nocujesz – Zyskujesz!”, w której bierze udział ponad 20 hoteli i pensjonatów.

www.visit.olsztyn.eu

Jezioro Kortowskie
Jezioro Kortowskie
Źródło: Grzegorz Januszewicz
podziel się:

Pozostałe wiadomości