Walczymy o prawidłową masę ciała

otyolosc1
otyolosc1

W zależności od rozmieszczenia tłuszczu w organizmie rozróżniamy 2 typy otyłości – otyłość brzuszną (typu „jabłko”) oraz otyłość udowo-pośladkową (typu „gruszka”). Tłuszcz zmagazynowany w okolicy talii jest szczególnie niebezpieczny, gdyż podwyższa poziom niektórych hormonów, które mogą przyspieszyć proces nowotworowy, oraz zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych prowadzących do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i innych chorób układu krążenia.

Łatwym sposobem sprawdzenia, czy mamy otyłość brzuszną jest zmierzenie obwodu talii, najlepiej zwykłym centymetrem krawieckim. Otyłość brzuszna występuje, gdy obwód talii u kobiet jest większy lub równy 80 cm, a u mężczyzn większy lub równy 94 cm. Wynik poniżej 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn.

Jak sprawdzić, czy moja masa jest prawidłowa?

Najprostszym wskaźnikiem służącym do sprawdzenia, czy dana osoba ma prawidłową, czy nadmierną masę ciała jest BMI (ang. body mass index). Wskaźnik BMI oblicza się dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

W zależności od wartości wskaźnika BMI określa się 4 przedziały masy ciała: niedowagę, gdy BMI jest niższe od 18,5 kg/m2, prawidłową masę ciała, gdy BMI mieści się w przedziale 18,5-24,9 kg/m2, nadwagę, gdy BMI mieści się między 25,0 a 29,9 kg/m2 oraz otyłość, gdy BMI jest większe lub równe 30,0 kg/m2. Na przykład BMI osoby o wzroście 173 cm i ważącej 70 kg wynosi: BMI = 70 / (1,73 x 1,73) = 70 / 2,993 = 23,4 kg/m2 (wynik – prawidłowa masa ciała).

Jakie znaczenie ma gęstość energetyczna produktów

Szczególną rolę w powstawaniu otyłości przypisuje się spożywaniu produktów o wysokiejgęstości energetycznej. Są to produkty zawierające dużą ilość kalorii w małej masie. Dlategospożywanie tych produktów w nadmiarze powoduje zbyt dużą podaż energii prowadzącdo otyłości.

Problem polega na tym, że większość osób przekłada masę produktu na jegokaloryczność i nie zdaje sobie sprawy z tego, że np. jeden mały batonik może zawieraćw sobie tyle energii, co pół obiadu! Zasada jest prosta. Na gęstość energetyczną pożywieniamają wpływ tłuszcz i cukier, dlatego należy wybierać produkty o niskiej zawartości tychskładników, a o dużej zawartości błonnika pokarmowego i wody.

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

podziel się:

Pozostałe wiadomości