Maciek Piechowiak
Pieczony łosoś z salsą i purée z batatów
Składniki:
Salsa:
- 2 pomidory
- papryka czerwona
- pół cebuli czerwonej
- ząbek czosnku
Poza tym:
- batat
- sól, pieprz
- gałka muszkatołowa
- filet z łososia
- oliwa z oliwek
- zioła prowansalskie
- bazylia do dekoracji
Gotujemy batata w osolonej wodzie do miękkości, następnie wkładamy do miksera i miksujemy na gładką masę wraz z gałką muszkatołową, szczyptą soli i pieprzu.
Cebulę czerwoną kroimy na małą kosteczkę, podsmażamy na patelni na oliwie z oliwek, aż się zeszkli. Paprykę kroimy w dużą kostkę i też podsmażamy na oliwie, żeby lekko zmiękła, ale nie straciła na chrupkości. Nacinamy pomidora i wkładamy do gotującej się wody na 10-15 sekund. Wydrążamy środek z pomidora, kroimy w kostkę, blendujemy na gładką konsystencję sosu, dodajemy zioła prowansalskie, sól i pieprz. Podsmażaną cebulę i paprykę zalewamy sosem z pomidora. Drugiego pomidora kroimy w kostkę i dorzucamy do pozostałych składników na salsę. Zagotowujemy salsę, zmniejszamy ogień i jeszcze chwilę dusimy.
Z łososia ściągamy skórę, przyprawiamy solą i pieprzem, wykładamy na papier do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, zakrywamy papierem i pieczemy 15 minut. Po tym czasie ściągamy papier z łososia i pieczemy jeszcze 5 minut.
Na talerz wykładamy salsę, na nią kładziemy łososia, obok robimy kleks z puree z batatów, całe danie ozdabiamy listkami bazylii.
Marta Śmigaj
Łódki na czerwonym morzu, czyli pierogi na słodko
- 300 g mąki
- 250 ml wody letniej
- szczypta soli
- 25 g masła
Do miski robota wrzucamy wszystkie składniki i zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy, wałkujemy, wycinamy kółka.
Farsz:
- całe opakowanie twarogu białego
- troszkę cukru wanilinowego
- 2 szczypty zwykłego cukru
- jedno jajko
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą na jednolitą masę. Nadziewamy pierogi farszem, zlepiamy i gotujemy je we wrzącej i osolonej wodzie, aż do wypłynięcia. Po minucie odcedzamy.
Sos malinowy:
- paczka malin
- woda
- masło
Rozpuszczamy masło na patelni, dorzucamy maliny i dolewamy 3 łyżki wody. Mieszamy do uzyskania konsystencji sosu.
Na talerz wykładamy sos malinowy, a na to kładziemy 3 pierogi. Ozdabiamy malinami i listkami bazylii.
Pierogi w pogoni za sosem, czyli pierogi z mięsem
Ciasto na pierogi takie samo jak we wcześniejszym przepisie.
Farsz mięsny:
- mięso wieprzowe 200 g
- masło
- sól, pieprz
Mięso kroimy na małe kawałeczki, doprawiamy, przesmażamy na patelni na maśle. Jak mięso będzie gotowe, odsączamy z tłuszczu na ręczniku papierowym. Nadziewamy pierogi, zlepiamy i gotujemy je we wrzącej i osolonej wodzie aż do wypłynięcia. Po minucie odcedzamy.
Sos czosnkowy:
- ząbek czosnku
- pół jogurtu naturalnego
- kilka kropel soku z cytryny
- sól, pieprz
- natka pietruszki
Czosnek przeciskamy przez praskę, łączymy z jogurtem, sokiem i przyprawami, mieszamy.
Na talerz wykładamy 3 pierogi, posypujemy natką pietruszki, obok nich lejemy sos czosnkowy, ozdabiamy bazylią.
Marysia Żebrowska
"Azjatyckie marzenie"
- Pierś z kurczaka 1 szt
- Sos sojowy jasny 2 łyżki
- Białe wytrawne wino 1 łyżeczka
- Chili w proszku około pół łyżeczki
- Jajko 1 szt
- Skrobia ziemniaczana 2 łyżki
- Brokuł pół szt
- Czerwona kapusta około pół główki
- Marchew 1 szt większa
- Ryż 2 saszetki
- Sos ostrygowy pół łyżki
- Słonecznik garść
- Bazyli listek
- masło
Gotujemy ryż. Kroimy warzywa (brokuł, marchew, kapusta) i smażymy na maśle. Kroimy pierś z kurczaka na grube paski, a następnie marynujemy ją w sosie ostrygowym, sojowym jasnym, skrobi ziemniaczanej, papryczce chili, jajku i w winie. Smażymy na oddzielnej patelni.
Studzimy ryż. Usmażonego kurczaka dodajemy do usmażonych warzyw, następnie dokładamy ryż. Siekamy pestki słonecznika. Nakładamy ryż z kurczakiem i warzywami na talerz i na koniec posypujemy słonecznikiem i dodajemy listek bazylii.
Jagoda Łaganowska
Tartaletki "czekoladowo-owocowa rozpusta"
Składniki na ciasto kruche:
- 150 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła
- 50 g cukru pudru
- 1 żółtko
Składniki na polewę z białej czekolady:
- 60 ml śmietanki 36%
- Tabliczka białej czekolady
Składniki na polewę z ciemnej czekolady:
- 60 ml śmietanki 36%
- 80 g mlecznej czekolady
- 20 g gorzkiej czekolady
Składniki na sos malinowy:
- 200 g mrożonych malin
- 2 łyżki cukru pudru
- 100 g malin
- 100 g borówek
- kilka listków mięty
Wykonanie:
Wszystkie składniki na ciasto kruche zagniatać do momentu uzyskania jednolitego ciasta. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na około 20 minut.
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. Po wyjęciu ciasta z lodówki należy je rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub na blacie posypanym mąką. Wysmarowane masłem i obsypane cukrem foremki należy wyłożyć ciastem i nakłuć je widelcem. Piec ok. 20 minut do czasu zarumienienia ciasta.
W osobnych rondelkach rozpuścić czekoladę białą wraz ze śmietanką oraz czekoladę mleczną i gorzką wraz ze śmietanką. Pozostawić do przestudzenia.
Na suchą patelnię wsypać maliny i mieszać je. Gdy puszczą sok, dodać do nich cukier i mieszać jeszcze przez chwilę, do czasu połączenia składników. Następnie przetrzeć maliny przez sitko i pozostawić do ostygnięcia.
Część tartaletek napełnić polewą z białej czekolady, część tartaletek polewą z ciemnej czekolady, następnie wyłożyć je owocami: tartaletki z białą czekoladą udekorować malinami, a tartaletki z ciemną czekoladą – borówkami.
Na talerz wyłożyć gotowe tartaletki, talerz udekorować sosem malinowym, polewą z białej czekolady, owocami i listkami mięty.
Oliwia Piech
Kaczka dziwaczka
- Pierś z kaczki
- jedno jabłko
- łyżka miodu
- szczypta cynamonu
- 100 g malin
- 100 ml wina czerwonego
- sól, pieprz
- cukier
- natka pietruszki
Pierś z kaczki nacinamy od strony skóry, doprawiamy solą i pieprzem. Dajemy na patelnię skórą do dołu, smażymy z jednej strony 5-7 minut, przewracamy na drugą stronę i też smażymy 5-7 minut. Pierś z kaczki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, pieczemy od 8 do 15 minut. Po upieczeniu wykładamy kaczkę na papier.
Obieramy jabłko ze skóry, kroimy na kawałki, dajemy na patelnię, dodajemy miodu, dodajemy szczyptę cynamonu, smażymy jabłka do miękkości. Maliny dajemy na patelnię, dodajemy trochę cukru, smażymy, czekamy, aż maliny puszczą sok, odparowujemy. Dolewamy trochę wina, znowu odparowujemy.
Na talerz wykładamy sos malinowy, na drugą stronę talerza wykładamy jabłka. Pierś z kaczki kroimy na plasterki i układamy na środek talerza, między malinami a jabłkami. Talerz dookoła posypujemy natką pietruszki.
Lena Świętońska
Chłodnik z melona z krewetkami
- Białe wino lub mirin 300 ml
- sos sojowy 50 ml
- ocet ryżowy 30 ml
- 30 ml ciemnego balsamico
- skórka z cytryny
- olej roślinny
- masło
- sól
- 2 melony
- 8 krewetek
- szczypiorek
Obieramy, a następnie blendujemy melona, przepuszczamy przez sitko, wkładamy do lodówki na 30 minut. Do garnuszka wlewamy wino, gotujemy ok. 20 minut, aż alkohol odparuje, dodajemy ocet ryżowy, sos sojowy, balsamico, gotujemy wszystko razem ok. 2 minuty. Przelewamy troszkę sosu do osobnej miseczki. Kawałek melona kroimy na cienkie paseczki i przekładamy do miseczki z sosem, marynujemy, aż do podania.
Krewetki obieramy i czyścimy, a pozostałości nie wyrzucamy, tylko zachowujemy. W rondelku rozpuszczamy kawałek masła, dodajemy trochę oleju, doprawiamy solą. Jak masło się rozpuści, dokładamy pancerze krewetek, przesmażamy wszystko ok. 10 minut. Przelewamy wszystko przez sito, powstaje nam olej krewetkowy, zakrywamy folią, odkładamy na bok.
Obrane 3 krewetki nadziewamy na patyk i grillujemy na patelni z oliwą do zarumienienia. Pozostałe 5 krewetek grillujemy bez patyczka, też do zarumienienia. Ściągamy z grilla i siekamy na tatar.
Wyjmujemy melona z lodówki i łączymy go z sosem winno – sojowym, mieszamy, odkładamy do lodówki znowu. Na głęboki talerz wykładamy tatara z krewetek, formujemy kulkę. Z grillowanych krewetek wyciągamy patyk, dokładamy na talerz. Siekamy szczypiorek na podłużne paski, kładziemy na tatara. Do oddzielnej miseczki/czajniczka wlewamy chłodnik z melona. Przed samym podaniem chłodnik polewamy olejem krewetkowym.
Lena Góra
Kolorowa kraina
- Filet z łososia
- zielony groszek około 200g
- batat
- masło
- sól, pieprz
- bazylia (świeża)
- orzechy włoskie
- oliwa z oliwek
- ząbek czosnku
- śmietanka 30%
- sok z cytryny
- rozmaryn, tymianek, oregano
Filetujemy łososia, marynujemy go w przeciśniętym ząbku czosnku, w soku z cytryny, rozmarynie, tymianku i soli. Odstawiamy na ok. 30-40 minut. Gotujemy groszek do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzamy groszek, lekko ochłodzić, dodać łyżkę masła, ¼ szklanki śmietanki, doprawić solą i pieprzem, wszystko zblendować na puree.
Pesto: do blendera wrzucamy 3 garści liści bazylii, sól, pieprz, garstkę orzechów włoskich, kieliszek oliwy z oliwek, blendujemy.
Obieramy batata, kroimy na kształt frytek. Wykładamy na blaszkę z papierem do pieczenia oliwę, na to frytki z batata, posypujemy oregano.
Na drugą blaszkę wylewamy oliwę, a na nią łososia.
Obie blaszki wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni, pieczemy 15 minut.
Po upieczeniu wyciągamy.
Talerz: W ringu układamy puree z groszku, ring zdejmujemy, dekorujemy liściem bazylii. Do małego ringu nakładamy pesto, zdejmujemy ring, obok puree i pesto kładziemy upieczonego łososia, obok niego wykładamy frytki z batatów.
Piotrek Sobczak
„Ravioli ze Szpinakowego Królestwa”
Ciasto:
• 300 g mąki pszennej
• 3 jajka
• odrobina wody
• 2 łyżki oliwy
Do mąki dodać jaja, oliwę i zamieszać. Następnie stopniowo dodawać wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji – ciasto ma być miękkie i elastyczne. Ciasto zawinąć w folię i pozostawić w lodówce na kilkanaście minut.
Farsz:
• 2 żółtka
• zmielony parmezan
• sól i pieprz wg uznania
• mielona papryka słodka i ostra
• świeże liście szpinaku baby
• bazylia
• oliwa
• masełko
•2 łyżki sera ricotta
Szpinak zblanszować na odrobinie masełka, dodać bazylię oraz przyprawy. Dodać zmielony parmezan, ricottę, żółtka i oliwę. Całość wymieszać.
Sos:
•czosnek
•masło
•sól,pieprz
•ostra papryka
•limonka
•woda z gotowania ravioli
Rozpuścić masło z czosnkiem. Dodać przyprawy, wodę z gotowania ravioli. Sok i skórkę z limonki dodać do sosu.
Dodatki: szczypiorek i boczek
Ciasto cienko rozwałkować i podzielić na dwa płaty. Na pierwszym ułożyć farsz i całość przykryć drugim płatem, docisnąć ciasto, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Wyciąć kwadraciki, aby w każdym znajdował się farsz. Gotowe ravioli wrzucić na 2 minuty do wrzącej osolonej wody. Ravioli wyciągnąć z wody i osuszyć z nadmiaru wody. Ułożyć na talerzu i polać sosem. Całość posypać szczypiorkiem i usmażonym boczkiem (małe kawałki).
Lena Bereda-Łabędź
Jesienna tartaletka z jabłkami zatopionymi w słonym karmelu z posypką orzechową
Składniki :
ciasto:
- 150 g mąki tortowej
- 100 g masła
- 50 g cukru pudru
- 1 żółtko
- szczypta soli
Masa:
- 2 jabłka
- łyżka miodu
- łyżka masła
- szczypta cukru
- szczypta soli
- 100 g cukru
- 85 g masła
- pół szklanki śmietanki 36%
- pół szklanki orzechów laskowych
- szczypta cukru
Przygotowanie:
Wymieszać (ugnieść) składniki na ciasto kruche. Wstawić ciasto do lodówki na 20 minut, nagrzać piekarnik na 180 stopni. Jabłka obrać i pokroić w średnią kostkę. Rozpuścić łyżkę masła w rondelku i wsypać pokrojone jabłka, dodać miodu, szczyptę soli i cukru i dusić do miękkości. 100 g cukru roztopić na patelni, gdy nabierze kasztanowego koloru, dodać 85g masła i wymieszać, aż tłuszcz z cukrem się połączy. Zdjąć z ognia i dodać pół szklanki śmietanki 36%, wymieszać to drewnianą łyżką. Orzechy laskowe włożyć do blendera, dodać szczyptę cukru i zblendować. Schłodzone ciasto włożyć do foremek na tartaletki, nakłuć widelcem i piec przez 20 minut.
Podanie:
Upieczone tartaletki wyjąć z foremek, nałożyć na talerz. Na piękną tartaletkę, która powinna być przyrumieniona, wyłożyć uduszone jabłka i polać słonym karmelem, posypać posypką z orzechów i udekorować miętą. Dookoła zrobić koła z karmelu i również posypać to posypką z orzechów. Danie jest zakończone, smacznego!
Zosia Marczak
„Babeczki w czapeczkach”
Składniki:
- 250 g mąki pszennej
- 100 g cukru pudru
- Łyżeczka proszku do pieczenia
- Szczypta soli
- Łyżeczka cukru waniliowego
- 2 jajka
- 50 ml oleju tłoczonego
- 100 ml jogurtu naturalnego
- Pół tabliczki gorzkiej czekolady
Krem:
- 200 g serka mascarpone
- 200 ml śmietany kremówki
- Laska wanilii
- Kilka kropel soku z limonki
- Cukier puder
Wykonanie:
Czekoladę ścieramy na tarce.
Przygotowujemy 2 miski. Do jednej wsypujemy suche składniki: mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy, szczyptę soli, startą czekoladę. Mieszamy.
Do drugiej składniki mokre: jajka, jogurt, olej. Mieszamy.
Następnie łączymy składniki z obu misek i dokładnie mieszamy.
Powstałą masę przelewamy do papilotek.
Pieczemy 20 minut w temperaturze 150 stopni.
Krem:
Do miski wlewamy śmietanę kremówkę i ubijamy. W międzyczasie dodajemy serek mascarpone i dokładnie ubijamy. Do powstałej masy dodajemy wanilię, kilka kropel soku z limonki i odrobinę cukru pudru.
Krem wykładamy na upieczone babeczki.
Na talerz wykładamy babeczkę, dekorujemy kremem i owocami.
Natalia Biernacka
Pierogi miłości
Ciasto:
•100g mąki pszennej,
•10g masła,
•1 jajko,
•Woda
•Szczypta soli
Farsz:
•Twaróg tłusty 120g,
•4 Ziemniaki,
•1 średnia cebulka + szczypiorek
•1 jajko
•1 łyżeczka masła
•Szczypta soli i pieprzu
Okrasa do pierogów:
•Ok 50g Boczku
•1 Cebula
•Pęczek szczypiorku
Przygotowanie pierogów
Ciasto:
Mąkę przesiej na stolnicę, dodaj masło, jajko i szczyptę soli – całość należy wyrobić na gładkie ciasto – w razie potrzeby dodaj kilka łyżek wody. Ciasto ma być lśniące i gładkie. Odłóż je do miski na kilkanaście minut, aby odpoczęło.
Farsz:
Ziemniaki obierz i gotuj w osolonej wodzie przez 20 minut. Odcedź i przeciśnij przez praskę, wystudź. Ser biały należy również przecisnąć przez praskę i dodać do ziemniaków, wbij jajko. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na łyżeczce masła i dodaj do pozostałych składników. Wszystko razem wymieszaj, na koniec dodaj szczypiorek, dopraw solą i pieprzem do smaku.
Pierogi:
Ciasto rozwałkuj równomiernie na grubość ok. 2mm, wykrój obręczą kręgi. Farsz przełóż do rękawa cukierniczego i wyciśnij na każdy okrąg kleks wielkości orzecha laskowego. Sklej brzegi pieroga, formując półokręgi. Pierogi wrzuć do gotującej się osolonej wody, czekaj, aż wypłyną na powierzchnię i gotuj ok. 1- 2 minuty, wyjmij łyżką cedzakową na talerz.
Okrasa do pierogów:
Boczek pokrój w niewielką kostkę, wrzuć na suchą patelnię i smaż kilka minut, aż zacznie się topić tłuszcz, wtedy dodaj cebulkę i smaż kolejne kilka minut do czasu zeszklenia się cebuli.
Na talerzu ułóż kilka pierogów, całość polej zeskwarczonym boczkiem z cebulką. Z boku ułóż szczypiorek i smacznego. J
Dominik Kołodziej
Kaczka z marchewkowego krzaczka
Składniki:
- pierś z kaczki
- 3 ziemniaki
- 1 marchewka
- masło
- sól, pieprz
- kilka malin
- kilka sztuk żurawiny
- bazylia
Pierś z kaczki kładziemy na suchej, zimnej patelni i smażymy, zaczynając od strony skóry z obydwu stron na bursztynowy kolor. Podsmażoną kaczkę kładziemy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 6-9 minut.
Obieramy marchewkę i ziemniaka, i gotujemy osobno w osolonej wodzie do miękkości. Blendujemy z masłem. Dodajemy soli i pieprzu do smaku.
Talerz ozdabiamy malinami i żurawiną. Kładziemy purée, a na nie bazylię. Obok stawiamy kaczkę.
Smacznego!
Kazik Józefowicz
Dorada wśród chmur
Składniki:
- cała dorada
- cytryna
- przyprawy wg uznania
Składniki na kluseczki dyniowe
- purée z pieczonej dyni 1 szklanka
- szklanka mąki
- szklanka startego parmezanu
- sól i pieprz do smaku
- masło
- czosnek
Nagrzać piekarnik do 200 st. Celsjusza. Doradę naciąć w kilku miejscach, pokroić cytrynę w cienkie półplasterki i powciskać w nacięcia i do środka ryby. Natrzeć solą, czosnkiem i pieprzem, następnie wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 40 min.
Kluseczki dyniowe:
Wszystkie składniki wrzucić do miski i wyrabiać do uzyskania ciasta. Gotować w osolonym wrzątku do wypłynięcia na powierzchnię. Odcedzić i wyjąć na talerz dookoła dorady.
Tosia Dąbek
Niebiańskie cynamonki
Ciasto:
- 180 ml mleka
- 55 g masła
- 400 g mąki
- 7 g suszonych drożdży
- 1 jajko
- 60 ml wody
- 50 g cukru
- szczypta soli (pół łyżeczki)
Nadzienie:
- 2 łyżki cynamonu
- 220 g cukru brązowego
- 110 g masła lub margaryny
- rodzynki
Przygotowanie:
Roztopić masło z mlekiem. Wymieszać mąkę, drożdże, cukier i dużą szczyptę soli. Do suchych składników dodać jajko, wodę i mleko z masłem. Zagnieść ciasto i odstawić na ok. pół godziny.
W tym czasie przygotować nadzienie. Zmieszać wszystkie składniki, można je zmiksować.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować w kwadrat 20x23cm na posypanej mąką stolnicy. Posmarować nadzieniem. Można posypać namoczonymi w gorącej wodzie rodzynkami. Zwinąć ciasto w rulon i pokroić w plastry. Wyłożyć cynamonki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni przez 15-20 minut.
Udekorować lukrem lub cukrem pudrem.
Staś Zawłocki
Dorada Calabacin
LISTA SKŁADNIKÓW:
- 2 filety z dorady
- 1 mała papryczka chili
- 1 ząbek czosnku
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
- 1 gałązka świeżego tymianku
- Kilka kropel tabasco
- 1 średnia cukinia
- 3-4 plastry szynki parmeńskiej
- 1 średnia pomarańcza
- 1 cytryna
- 1 gałązka świeżej bazylii
- 100g masła
- Szczypta cynamonu
- 2-3 łyżki wina białego wytrawnego
SPOSÓB WYKONANIA:
Marynata:
Wlać oliwę z oliwek, dodać papryczkę chili, sól, pieprz, tabasco, tymianek, zgnieść ząbek czosnku. Fileta z dorady zamoczyć w marynacie i włożyć do lodówki na min. 20 minut. Cukinię pokroić w grubsze słupki, wrzucić na wrzątek na 2-3 minuty w celu blanszowania. Po wyciągnięciu słupki cukinii owinąć plastrami szynki parmeńskiej. Następnie podsmażyć delikatnie na oliwie, posypując solą i pieprzem.
Filety z dorady smażyć na rozgrzanym maśle około 5 minut z każdej strony. Po usmażeniu wyłożyć na ręcznik papierowy w celu odsączenia tłuszczu.
W tym czasie pokroić pomarańczę i cytrynę na średnie plastry. Smażymy plastry na maśle- owoce posypując cynamonem i polewając winem.
WYKŁADANIE NA TALERZ:
Na talerzu kładziemy cukinię owinięta plastrami szynki parmeńskiej. Obok kładziemy filety z dorady, układając lekki daszek, a na rybkę układamy plastry cytryn oraz pomarańczy.
Mikołaj Bączkowski
Ciasto „Czekoladowy szał z owocami leśnymi”
LISTA SKŁADNIKÓW:
- 80 g masła
- 100g czekolady deserowej
- 125 ml mleka
- 2 jajka
- 150 g cukru
- 150 g mąki
- 100 ml śmietanki 36%
- 100 g gorzkiej czekolady
- Świeże owoce: maliny, borówki, truskawki
SPOSÓB WYKONANIA:
KREM:
Do rondelka wrzucić połamaną czekoladę gorzką i wlać śmietankę, mieszać do rozpuszczenia składników i powstania gładkiej masy, ale pilnować by masa się nie zagotowała, odstawić do wystygnięcia. (Masa powinna zgęstnieć)
CIASTO:
Do rondelka wrzucić połamaną czekoladę deserową i dodać masło, podgrzewać na średnim ogniu, mieszając do otrzymania gładkiej masy. Zdjąć z ognia i dolać mleka. Utrzeć jajka z cukrem około 4-5 min. Do innej miski przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia wymieszać. Do mąki dodać utarte jajka z cukrem i masę czekoladową i zmiksować na minimalnych obrotach. Gotową masę przelać do porcelanowej foremki i piec w 180 stopniach przez 20 min.
WYKŁADANIE NA TALERZ:
Ciasto można wyłożyć w foremce na ciemny talerz i ozdobić kremem i owocami według uznania to samo można zrobić z talerzem.
Kuba Jaworski
Krewetkowy Kwiat
LISTA SKŁADNIKÓW:
Krewetki:
- Około 10 obranych krewetek tygrysich 16/20
- Ząbek czosnku
- Dwie szczypty soli
- 1/6 kostki masła
Puree:
- 3 ziemniaki
- 1 seler
- Trzy szczypty soli
- Dwie łyżki oleju rzepakowego
Dodatki do dekoracji:
- Pomidor
- Poszatkowana pietruszka
- Papryka czuszka
- Oliwa z oliwek
- Szczypta papryki ostrej i słodkiej
SPOSÓB WYKONANIA:
Krewetki:
Na patelni roztopić masło i dodać wyciśnięty lub posiekany czosnek. Po chwili dodać krewetki. Krewetki należy obrócić tak by uzyskały złotawy kolor na każdej stronie.
Puree:
Obrane ziemniaki ugotować. To samo zrobić z selerem, który trzeba gotować w mleku. W ten sposób przygotowane warzywa przełożyć do blendera, dolać dwie łyżki oleju i zmiksować. W trakcie blendowania dodać dwie lub trzy szczypty soli.
WYKŁADANIE NA TALERZ:
Puree wyłożyć na środek talerza. Pomidor pokroić w ósemki i ułożyć każdą z nich na wyłożonym puree tak by utworzyły kwiat. Pomiędzy ósemki pomidora położyć krewetki. Posypać pietruszką, dodać małe pokrojone w plasterki kawałki ostrej papryki. Posypać ostrą i słodką papryką na całą potrawę i na obwodzie talerza.