Pierwszy aparat cyfrowy stworzony został w 1975 roku przez inżyniera Steve'a Sassona z Kodaka. Od swoich kliszowych poprzedników miał się różnić możliwością bez kosztowego pobrania zdjęć. Dopiero przełom XX i XXI wieku rozwinął technologię, która powoduje, że aparat jest w każdym telefonie, ale i również na półkach sklepowych.
Poznaj swoje potrzeby
Wybierając aparat cyfrowy należy rozpocząć od poznania swoich preferencji. Podstawowymi pytaniami, jakie powinniśmy sobie zadać, są te o częstość używania, miejsce – czy będzie to studio, fotografia plenerowa czy też wnętrza. Jakie będzie przeznaczenie fotografii? Rodzinny album czy strona firmy? Warto też ustalić, czy chcemy nagrywać filmy – nie wszystkie aparaty spełnią nasze oczekiwania dotyczące jakości wideo. Na tym etapie ostatnim elementem powinno być ustalenie budżetu.
Co jednak, gdy wciąż ciężko zdecydować pomimo ustalenia tych parametrów? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowego doradztwa. Z pewnością otrzymamy takie dzięki ekspertom z fotoforma.pl. Firma powstała w 2002 roku, z pasji jej założyciela i chęci stworzenia miejsca przyjaznego twórcom. Obecnie ma w swojej ofercie autoryzowane produkty wszystkich liczących i wiodących na rynku marek foto-video. Znajdziemy tu kompleksowe rozwiązania fotograficzne, filmowe i dźwiękowe, dla użytkowników o zróżnicowanych potrzebach i stopniu zaawansowania. Z porady ekspertów Fotoformy możemy skorzystać online lub w stacjonarnych sklepach w Warszawie i Wrocławiu. To prawdziwi entuzjaści fotografii z doświadczeniem we współpracy z wymagającymi klientami.
Firma dostarcza certyfikowany i sprawdzony sprzęt policji, jednostkom wojskowym, służbom specjalnym, służbom leśnym, Straży Granicznej i wielu innym jednostkom pożytku publicznego. Od 2013 roku wyposażeni w sprzęt Fotoformy są reporterzy Legii Warszawa. Firma wspiera też Muzeum Powstania Warszawskiego w corocznym konkursie "Pamięć w Kadrze".
Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?
Dobór aparatu zależy od preferencji i doświadczenia fotografa. Bez wątpienia łatwiejszym dla amatora będzie aparat kompaktowy. Dzięki wielu funkcjom dotyczącym stabilizacji obrazu, automatycznym ustawieniom autofocus i prostocie obsługi taki aparat sprawdzi się nawet w niedoświadczonych rękach.
Inaczej będzie w przypadku tzw. lustrzanki. Ta daje nam opcje tworzenia lepszej jakość zdjęć niż w aparacie kompaktowym. Widać będzie to zwłaszcza w słabym oświetleniu. Dodatkowym atutem jest wymienna optyka o lepszej jakości niż stosowana w kompaktach. Minusem z pewnością jest cena - pamiętajmy jednak, że lustrzanka to wydatek na lata.
Swoistą hybrydą między małym kompaktem a sporą lustrzanką są bezlusterkowce, czyli aparaty z wymienną optyką. Nie są one jednak skonstruowane jak lustrzanki i doskonale radzą sobie przy nagrywaniu filmów dzięki podglądowi cyfrowemu. Wielu użytkowników zwraca uwagę również na prostotę obsługi bezlusterkowców, które już jakiś czas temu wyprzedziły popularnością lustrzanki.
O czym nie zapomnieć?
Pamiętajmy również, że sam wygląd aparatu to nie tylko kwestia estetyki. Bardzo ważna jest wygoda uchwytu i to, czy mamy dobry dostęp do przycisków i pokręteł. Inną ważną kwestią są funkcje Wi-Fi czy Bluetooth. Dzięki nim łatwo będzie przesłać zdjęcia na tablet, komputer czy smartfon.
Last, but not least – finansowanie. Dzięki Fotoformie możemy cieszyć się aparatem naprawdę tanio. W sklepie znajdziemy zarówno komis aparatów użytkowników, jak i wypożyczalnię - sprawdzi się ona szczególnie przy użytkowaniu obiektywów do lustrzanki. Fotoforma ma również możliwość odroczonych terminów płatności, a także innych specjalnych rozwiązań dla instytucji i biznesu.