Tej chwili nie zapomni żadne z nich… Tomasz Komenda, niesłusznie oskarżony i skazany za zbrodnie, których nie popełnił, po osiemnastu długich latach niesprawiedliwości wreszcie wyszedł z więzienia. Po drugiej stronie czekała na niego matka, Teresa Klemańska, która nigdy nie straciła wiary w niewinność syna. To jej obecność i wsparcie pomogły Tomkowi przetrwać. Choć zrealizowało się jego upragnione marzenie o odzyskaniu wolności, nic nie wymaże lat piekła, które przeszedł. Jak to się mogło stać, że niewinnego człowieka skazano go na takie cierpienie?
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - plakat
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - o czym opowiada?
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”
Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.
25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY
w kinach od 18 września
Gatunek: dramat/sensacyjny
Produkcja: TVN, Polska 2020
Scenariusz: Andrzej Gołda
Reżyseria: Jan Holoubek
Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek
Producent: Anna Waśniewska-Gill
Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan
Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię