Złoty Fryderyk jest szczególnym muzycznym wyróżnieniem, które Akademia Fonograficzna przyznaje najbardziej zasłużonym postaciom polskiej kultury muzycznej za całokształt osiągnięć artystycznych.W marcu tego roku uhonorowano Złotym Fryderykiem Krzysztofa Krawczyka, przyznając mu złotą statuetkę w kategorii muzyki rozrywkowej. Artysta miał ją odebrać podczas uroczystej gali wieńczącej Fryderyk Festiwal 2021. Niestety, nie zdążył. Zmarł 5 kwietnia 2021.
"Krzysztof Krawczyk był artystą wyjątkowym, potrafiącym odnaleźć się w każdym repertuarze i przed każdą publicznością, wokalistą o niepowtarzalnym głosie i niepodrabialnym wizerunku. Był ikoną polskiej piosenki, królem sceny, królem życia, ale też naszym serdecznym kolegą. Ceniliśmy go za osobowość, otwartość, poczucie humoru. Podziwialiśmy jego talent, nuciliśmy jego piosenki. Zostaną z nami tak jak on – na zawsze..." – podkreślił Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu Związku Producentów Audio Video, głównego organizatora Fryderyk Festiwal, zapowiadając, że podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu ponownie usłyszymy utwory z repertuaru Krzysztofa Krawczyka.Dziś podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal piosenki Krzysztofa Krawczyka zaśpiewali polscy artyści. SKUBAS, NATALIA PRZYBYSZ, KASIA LINS, GROMEE i ANIA DĄBROWSKA w utworach "TRUDNO TAK", "BO JESTEŚ TY", "TO CO W ŻYCIU WAŻNE".
Muzyczne wspomnienie o Krzysztofie Krawczyku na Fryderyk Festiwal
Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio-Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.Zwycięzcy zostają wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Rezultat tego głosowania pozostaje tajny aż do momentu ogłoszenia laureatów na uroczystych galach: muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu.Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio-Video, Akademia Fonograficzna.Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, województwo zachodniopomorskie.Producent wydarzenia: High Events.Partnerzy merytoryczni: Związek Artystów Wykonawców STOART, Szczecińska Agencja Artystyczna.Partnerzy technologiczni: Player, Tidal.Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej: TVN, Onet, Gazeta Wyborcza, platforma anywhere.pl, Radio Zet.
Zobacz też: