WATCH DOCS. Byliśmy na premierze filmu "Młoda Białoruś"

Premiera filmu dokumentalnego "Młoda Białoruś"
W niedzielę w warszawskim Kinie Muranów odbyła się premiera filmu "Młoda Białoruś" w reżyserii Patryka Szczepaniaka oraz Łukasza Rucińskiego. Po pokazie spotkanie poprowadził dziennikarz Radomir Wit. Zobaczcie relację z wydarzenia.

Młoda Białoruś - o czym jest film?

Traumatyczne wspomnienia represji, walka z systemem i tęsknota za zwyczajnym życiem. Młodzi Białorusini po ucieczce z kraju szukają swojego miejsca w świecie. Młodzi Białorusini – zmuszeni do emigracji po brutalnym zduszeniu antyrządowych protestów jesienią 2020 roku – nie poddają się. Tak jak bohater filmu, prezenter kanału NEXTA, który uciekł z kraju i próbuje odnaleźć się w nowej, polskiej rzeczywistości. Ale trudno jest żyć w rozkroku. Zycie Andrieja to z jednej strony hiphop, tatuaże i imprezy, a z drugiej nostalgia, poczucie beznadziei i coraz gorsze informacje z Białorusi, które codziennie przekazuje na antenie. Czy pokolenie młodych ludzi, tak mocno doświadczonych przez traumę klęski wolnościowego zrywu i milicyjnych represji odnajdzie w sobie siłę by dalej walczyć o demokrację? Jak ich sytuację zmieni rosyjska inwazja na Ukrainę, w której ich kraj bierze udział u boku agresora? (opis festiwalowy)

Watch Docs
Watch Docs

Trwa 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu WATCH DOCS

Podczas festiwalu zostaną wręczone cztery nagrody filmowe: Nagroda im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, która od niemal dwudziestu lat przyznawana jest przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - w tym roku otrzyma ją Patricio Guzmán. To chilijski mistrz dokumentalnej poezji, który od ponad 50 lat realizuje filmy poświęcone pamięci i gwałtownym zakrętom historii swojej ojczyzny. W ramach prezentacji jego twórczości przypomnimy trzy ostatnie filmy, które weszły już do kanonu dokumentu XXI wieku – oraz najnowszy obraz opisujący niedawną chilijską rewoltę, która zmiotła rząd i doprowadziła do zmiany konstytucji kraju.

Nagroda dla najlepszego filmu startującego w Konkursie Głównym - zwycięski film zostanie wybrany przez międzynarodowe jury spośród 12 tytułów. W tym roku zasiadają w nim:

Joseph Cutts. Kurator i artysta zajmujący się instalacjami wideo, pracujący w obszarze sztuk wizualnych, sztuk immersyjnych i filmu. Pracuje w S1 Artspace w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Cutts bada również cykl powstawania e-odpadów, od wydobycia minerałów, poprzez produkcję, dystrybucję i „recykling” urządzeń elektronicznych.

Max Tuula. Estoński producent filmowy. W 2012 roku założył w Tallinie firmę Marx Film, znaną z produkcji politycznie zaangażowanych dokumentów. Pochodzący z 2017 roku film “Proces: Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow” mial premierę na Berlinale i został zakupiony przez Parlament Europejski. Zrealizowany w 2018 roku film “Jak duża jest galaktyka?” po premierze na IDFA zdobył wiele międzynarodowych nagród - w tym wyróżnienie dla najlepszego dokumentu przyznawane przez Europejskie Stowarzyszenie Filmów dla Dzieci.

Oleksiy Radynski. Ukraiński artysta wizualny, pisarz, reżyser, kurator i krytyk. Współzałożyciel Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie oraz ukraińskiego wydania Krytyki Politycznej.

Anna Zamecka. Reżyserka i scenarzystka. Studiowała etnologię i antropologię kulturową oraz fotografię w Warszawie i Kopenhadze. Członkini Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Jej pełnometrażowy film KOMUNIA otrzymał ponad 40 nagród, m.in. Grand Prix Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno, Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego 2017 roku.

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie

Nagroda dla najlepszego filmu podejmującego tematykę katastrofy klimatycznej i ochrony przyrody. W jury Zielonego Konkursu zasiądą w tym roku:

Dominika Lasota. Aktywistka działająca na rzecz sprawiedliwości klimatycznej; jedna z założycielek Inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu młodzieżowego Fridays for Future. Od wybuchu wojny w Ukrainie wraz z aktywistami i aktywistkami z tego kraju walczy o wprowadzenie pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne.

Diana Lelonek. Artystka wizualna, autorka prac z pogranicza fotografii, instalacji i bioartu. Laureatka nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportów Polityki 2018.

Iwo Łoś. Socjolog i aktywista, doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW; dyrektor ds. kampanii w Greenpeace na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

Nagroda publiczności - zostanie wybrana przez festiwalową publiczność spośród filmów prezentowanych w Konkursie Głównym, Zielonym Konkursie, sekcjach: Chcę zobaczyć, Zwierzęta i ludzie, Dyskretny urok propagandy oraz Nowe filmy polskie.

Źródło: tvn.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości