W drugiej części odcinka napięcie się zaostrzy, ponieważ uczestnicy staną przed niezwykle wymagającym wyzwaniem eliminacyjnym. Konkurencja ta będzie składać się z wieloetapowych zadań, które będą testować ich umiejętności w różnych aspektach gotowania. Każdy etap będzie coraz bardziej wyczerpujący i trudny, a uczestnicy będą musieli wykazać się wytrwałością, szybkim myśleniem i umiejętnością radzenia sobie w stresujących sytuacjach
- I Gotowanie
- 1 . Misza Kopacz
- I Makaron ze szparagami i boczkiem w sosie szparagowym
- Składniki:
- 200 g makaronu
- 8 szt. szparagów
- 50g boczku wędzonego
- 5 ml oleju
- 15 ml oliwy
- 1 szalotka
- Pół łyżeczki soli
- Szczypta pieprzu
- 20 ml śmietanki 30%
- Pęczek koperku
- 50g mascarpone
- Wykonanie:
- Makaron gotuje we wrzącej wodzie z dolną częścią szparag przez 10 minut. Kwiaty szparagu kroimy na pół i odkładamy. Kroimy szalotkę i podsmażamy na oleju, dodajemy środki szparag pokrojone w drobną kostkę i smażymy przez 4 minuty. Połowę podsmażonych szparag, oliwę, śmietankę i koperek blendujemy na jednolitą masę. W tym samym czasie podsmażamy boczek. Powstały sos i usmażony boczek wrzucamy na patelnię do pozostałych szparag. Dodajemy mascarpone i łączymy wszystkie składniki, mieszając przez 2 minuty. Dodajemy ugotowany makaron i mieszamy. Gotowe danie wykładamy na talerz i ozdabiamy listkiem bazylii.
- 2. Karolina Grzelak
- I Spaghetti z cukinią, pomidorkami i serem długo-dojrzewającym
- Składniki:
- 150 g makaronu spaghetti
- 200 g cukinii
- 200 g pomidorków cherry
- 45 g sera długo dojrzewającego
- 3 łyżki oliwy
- 30 ml oleju rzepakowego
- Pół łyżeczki soli
- 3 szczypty pieprzu
- Kilka gałązek pietruszki
- Wykonanie:
- Makaron gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie. Czas gotowania makaronu według wskazówek producenta makaronu do stopnia al dente. Następnie odcedzamy na sitku. Cukinię kroimy w drobną kosteczkę. Pomidorki cherry kroimy na połówki. Następnie na gorącej patelni z olejem smażymy cukinię i pomidorki, solimy i pieprzymy. Gdy warzywa lekko zmiękną, połowę podsmażonej cukinii i pomidorków przekładamy do blendera i miksujemy razem z koperkiem. Klika pomidorków cherry grillujemy ok. 2 minuty na patelni. Ugotowany makaron przekładamy na patelnię z cukinią i pomidorkami. Mieszamy razem ze zblendowaną masą oraz chlustem oliwy.
- Podanie:
- Szczypcami do makaronu wykładamy gotowy makaron. Na koniec dekorujemy pozostałym startym serem długo-dojrzewającym, grillowanymi pomidorkami cherry oraz posiekaną natką pietruszki.
- II Gotowanie
- 1 Misza Kopacz
- I Sos tatarski z jajkiem gotowanym
- Składniki:
- 3 jajka
- 300g oleju rzepakowego
- Pęczek koperku
- Łyżka musztardy
- 1 szalotka
- 2 kiszone ogórki
- 50g marnowanych kurek
- 3 kapary
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
- Wykonanie:
- 100 g oleju wlewamy do blendera, dodajemy koperek, sól i blendujemy. Po zblendowaniu składników przecedzamy powstały smakowy olej przez gazę. 200 g oleju wlewamy do wysokiego naczynia, dodajemy łyżkę musztardy, surowe jajko, powstałą oliwę smakową i blendujemy zaczynając od samego dołu. Kiedy składniki zaczynają emulgować, powoli podnosimy blender do góry, powtarzamy czynność do momentu powstania majonezu. Na bardzo drobno kroimy szalotkę, ogórki, kapary i kurki. Pokrojone składniki łączymy z majonezem.
- Podanie:
- Gotowy sos tatarski wykładamy na talerz. Na wierzch układamy dwa ugotowane i przekrojone jajka.
- 2. Joanna Szymanowska
- I Sos tatarski z jajkiem
- Składniki:
- 0,5 l oleju rzepakowego
- 2 duże pęczki pietruszki
- Pół łyżeczki soli
- 1 jajko
- Pół łyżeczki musztardy
- Łyżeczka octu winnego
- Łyżka kaparów
- 10 podgrzybków
- 2 ogórki kiszone
- 1 szalotka
- Łyżka jogurtu
- Pół pęczka szczypiorku
- Wykonanie:
- W rondelku rozgrzewamy olej do 55 stopni C. Następnie wrzucamy koperek do miksera kielichowego i zalewamy podgrzanym olejem. Całość miksujemy przez 5 minut. Powstały olej koperkowy przecedzamy przez gazę. Do blendera wbijamy jedno jajko, dodajemy szczyptę soli, musztardę, ocet winny i miksujemy przez 1 minutę. Następnie wlewamy olej koperkowy i miksujemy do momentu powstania majonezu. Szalotkę, podgrzybki, kapary, szczypiorek i obrane ogórki ze skóry kroimy w drobną kostkę. Następnie pokrojone składniki mieszamy z majonezem, dodajemy łyżkę jogurtu i doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy jedno jajko i kroimy na ćwiartki.
- Podanie:
- Na głęboki talerz wykładamy sos tatarski. Na wierzchu układamy ćwiartki jajka i polewamy olejem koperkowym.
- III Gotowanie
- 1 Joanna Szymanowska
- I Polędwiczka wieprzowa z puree pietruszkowym i zielonymi szparagami
- Składniki:
- 6 sztuk szparagów
- 300g polędwiczki wieprzowej
- 2 pietruszki
- Pół kostki masła
- 4 ząbki czosnku
- Garść tymianku
- 2 gałązki rozmarynku
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
- 5 łyżek śmietany 30%
- Łyżka cukru
- 100 ml wina białego
- Wykonanie:
- Puree z pietruszki:
- Pietruszki obieramy i kroimy w kostkę. Do rondelka wlewamy wodę, dodajemy śmietankę, tymianek, cukier, sól i czekamy, aż zacznie wrzeć. Następnie wrzucamy pietruszkę i gotujemy przez 15 minut do momentu, aż pietruszka będzie miękka. Ugotowaną pietruszkę blendujemy z masłem i 4 łyżkami wody po pietruszce. Powstałe puree przecieramy przez sito, aby uzyskać gładką konsystencję.
- Polędwiczka wieprzowa:
- Polędwice obieramy z błon, smarujemy oliwą i przyprawiamy solą. Polędwicę smażymy na rozgrzanej patelni po 3 minuty z każdej strony. Następnie na patelnię dodajemy czosnek, tymianek, rozmaryn i masło. Mięso bastujemy przez 2 minuty. Podczas bastowania dodajemy obrane szparagi, które wyciągamy po 4 minutach. Wyjmujemy czosnek, tymianek i zalewamy polędwice winem. Czekamy aż wino wyparuje. Gotową polędwicę odkładamy, aby mięso odpoczęło.
- Podanie:
- Na okrągłym talerzu układamy pokrojoną polędwicę. Obok nakładamy szparagi i puree z pietruszki.
- 2. Dariusz Lisowski
- I Polędwiczki wieprzowe z grillowanym bakłażanem i sosem maślano winnym
- Składniki:
- 150 g polędwiczki wieprzowej
- 3 plastry bakłażana
- 5 pieczarek
- 150g masła
- 6 gałązek tymianku
- 100 ml wina białego
- 2 łyżeczki soli
- Szczypta pieprzu
- 3 łyżki oliwy
- 1 ząbek czosnku
- Pół szalotki
- Wykonanie:
- Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy, wrzucamy rozgnieciony czosnek, tymianek oraz polędwiczkę, którą przysmażamy z obu stron po 1 min z każdej strony. Następnie dodajemy stopniowo masło i masełkujemy mięso przez 8 minut. Po tym czasie odkładamy mięso, aby odpoczęło. Z bakłażana wykrajmy 3 plastry. Pieczarki kroimy w plastry i wszystko posypujemy solą. Rozgrzewamy oliwę na patelni grillowej, wrzucamy bakłażana i pieczarki, grillujemy przez 3 minuty z każdej strony. Na patelni po smażonym mięsie dodajemy szalotkę, podsmażamy 3 minuty i dodajemy wino i redukujemy. Następnie przelewamy powstały sos przez sitko, a następnie do rondelka i podgrzewamy. Dodajemy łyżkę zimnego masła. Kiedy powstanie jednolity sos dodajemy pieczarki i mieszamy.
- Na talerzu układamy grillowanego bakłażana i polędwice pokrojoną w plasterki. Całość polewamy sosem.
podziel się: