Rozpoczął się 21. Warsaw Jewish Film Festival KAMERA DAWIDA!

21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "KAMERA DAWIDA"
21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "KAMERA DAWIDA"
W poniedziałek 23 października rozpocznie się 21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”. Jest to najstarsze i największe wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z istotniejszych na świecie. Muzeum Polin pozostaje głównym partnerem festiwalu od 2013 roku. Przez tę dekadę pokazaliśmy Wam setki wspaniałych filmów i zaprosiliśmy Was na dziesiątki wydarzeń towarzyszących. W tym roku galę otwarcia uświetni polska premiera filmu laureata Oscara Guy’a Nattiva „Golda” ze wspaniłą Helen Mirren w roli głównej.

Golda otwarcie

21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "KAMERA DAWIDA" otworzy film "Golda".

Guy Nattiv, izraelski reżyser, nagrodzony już Oscarem, w najgorszych nawet koszmarach nie mógł wyśnić, w jakich warunkach będzie wchodził do kin i na platformy streamingowe jego najnowszy film „Golda”. Polska premiera tej opowieści o Gołdzie Meir odbywa się na Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”. – pisze na łamach Vogue’a Mike Urbaniak. 

Helen Mirren jako Golda
Helen Mirren jako Golda

 W tym roku filmy zakwalifikowane do konkursu głównego 21. WJFF będą walczyły o „GRAN PRIX- POLIN”. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu: https://wjff.pl/pl/program/. W tym roku projekcje odbywają się w Muzeum Polin (główny parner festiwalu), w kinie Muranów, Kinogramie, JCC Warszawa oraz Centrun Kultury Jidysz.

Program w Muzeum Polin: 

28 października, g. 16.30

POCZĄTEK (ALLA VITA / Where Life Begins), reż. Stéphane Freiss; PREMIERA POLSKA

Grupa ortodoksyjnych Żydów z Francji od lat przyjeżdża do włoskiej Kalabrii, żeby uczestniczyć w zbiorach cytronów. Jedną z nich jest Esther, panna na wydaniu, córka charyzmatycznego rabina. Przeraża ją fakt, że zaraz pójdzie w ślady matki i starszych sióstr. To fascynujący film o młodej kobiecie, którą dusi jej własna kultura i religia. To film o jednostce pragnącej poznać inny świat niż ten, w którym się wychowywała.

Córka rabina Esther,(…) Nie chce być taka jak matka i siostry, ale jednocześnie nie potrafi się zbuntować – zbyt słabo zna zewnętrzny świat. Czy uda jej się przełamać schemat? – pisze Anna Tatarska.

28 października, g. 19.00

PORWANY (Kidnapped / La conversione / Rapito), reż. Marco Bellocchio; PREMIERA WARSZAWSKA

Oparty na faktach dramat historyczny, w którym żydowska rodzina z Bolonii staje do walki z Państwem Kościelnym o odzyskanie syna. Zmagania ciągną się przez lata, a w tym czasie chłopiec wychowywany jest na wzorowego katolika.

To rzecz o super sprawnie działającej państwowo-kościelnej machinie do przerabiania ludzi w posłuszne manekiny. O katolickiej pierekowce dusz. Kościół zawsze uderzał i uderza w dzieci - najsłabsze, bezbronne, podatne na manipulacje i przemoc – mówi prof. Jacek Leociak, który będzie gościem specjalnym pokazu. Rozmowę z profesorem poprowadzi Kaja Klimek – KAJUTEX.

29 października, g. 16.00

"SHTTL", reż. Ady Walter; PREMIERA POLSKA

Ukraina, lipiec 1941 r. Mendele, po próbie swoich sił w branży filmowej w Kijowie, wraca do swojej wsi, gdzie ma czekać na niego miłość jego życia - córka rabina. Jego powrót, toczące się zmiany polityczne w kraju i rozmowy prowadzone z sąsiadami - mieszkańcami sztetla, którzy nie spodziewają się nadchodzącej katastrofy powodują narastający chaos i nieprzewidziane reakcje ludzkie…

29 października, g. 19.00

GALA ZAMKNIĘCIA, DELEGACJA, reż. Asaf Saban; PREMIERA WARSZAWSKA

Każdy, kto dorósł wie, że bycie nastolatkiem nie jest łatwe. Bycie nastolatkiem z Izraela bywa nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat jesteś na wycieczce szlakiem miejsc pamięci Holocaustu, a jedyne o czym jesteś w stanie myśleć zwiedzając komorę gazową, to dziewczyna, która stoi obok Ciebie. Stojący u progu dorastania bohaterowie Nitzan, Frisch i Ido przyjeżdżają wraz z rówieśnikami do Polski…

Spotkanie z twórcami filmu. Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek – KAJUTEX.

Współpraca między Muzeum Polin a Fundacją KAMERA DAWIDA jest realizowana w ramach całorocznego muzealnego programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

NOWE KINO IZRAELSKIE / KINO MURANÓW

 „KAMERA DAWIDA” to najnowsze produkcje z całego świata, współczesne życie żydowskie, warsztaty i spotkania z gwiazdami kina. W Muranowie pokazany zostanie cykl NOWE KINO IZRAELSKIE – program obchodów 75- lecia powstania państwa Izrael. Podczas festiwalu zobaczymy ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej. Wiele z nich polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć tylko NA 21. WJFF!

GOLDA

Golda
Golda

"Golda" przenosi nas w sam środek wojny Jom Kipur, kiedy mogło się wydawać, że Izrael znalazł się na skraju katastrofy. Niespodziewanie zaatakowany przez Egipt i Syrię podczas jednego z najważniejszych świąt judaizmu musiał rozpaczliwie bronić się na dwóch frontach, ponosząc znaczące straty. Wojnę oglądamy z perspektywy sztabów i tonących w kłębach papierosowego dymu gabinetów polityków.

Film pokazuje wielką światową politykę od kuchni - dosłownie i w przenośni. W jednej ze scen premier Izraela zabiega o przychylność sekretarza stanu USA Henry'ego Kissingera, gotując mu domowy obiad. "Golda" to dzieło Guya Nattiva, pierwszego izraelskiego reżysera, który zdobył Oscara za krótkometrażowy "Skin", a jego pełnometrażowa wersja pokazywany była na festiwalu WJFF 2019.

28 października, 16:00

Tel Awiw – Bejrut

Tel Awiw - Bejrut
Tel Awiw - Bejrut

Gość specjalny: KONSTANTY GEBERT, Reż. Michale Boganim

Widowiskowe połączenie dramatu historycznego i kina drogi - opowieść o niekończącej się wojnie, zmarnowanym życiu i solidarności kobiet, które cierpią jako matki, żony i córki po obu stronach libańsko-izraelskiej granicy.

Mało kto wie, że Tel Awiw i Bejrut łączyła niegdyś linia kolejowa. Było to w czasach, zanim wybuchła wojna. "Nie mogę sobie tego wyobrazić", mówi w otwierającej film scenie jedna z bohaterek. "Tel Awiw - Bejrut" opowiada o życiu w cieniu konfliktu, który tragicznie naznacza wszystkie postaci. Jest rok 1984. Tanya to córka oficera libańskiej milicji wspieranej przez Izrael, który w ten sposób występował przeciwko Hezbollahowi, dla wielu - kolaboranta. Jej codzienność to naloty, starcia i zamachy. W tym samym czasie w Izraelu Myriam, żona żołnierza, świętuje narodziny syna, Gila. Kiedy okupacja południowego Libanu niespodziewanie się kończy, dorosła już Tanya i jej ojciec muszą uciekać do Izraela, gdzie - ledwie tolerowani - będą wieść nędzny żywot tuż przy granicy, łudząc się nadzieją na powrót. Życie Myriam również upływa na czekaniu. Zamartwiająca się ona uczestniczącego w walkach męża, a później też o syna. Losy obu kobiet splotą się po latach, kiedy połączy je desperacka misja ratowania Gila. Film zręcznie łączy elementy dramatu historycznego i kina drogi tym razem z kobiecej perspektywy francusko-izraelskiej reżyserki Michale Boganim. Całość dopełnia fantastyczna muzyka gwiazdy jazzu Avishaia Cohena.

Po pokazie spotkanie z reżyserką filmu!

24 Października g.18.00

Savoy, Reż. Zohar Wagner

Fascynujące połączenie dokumentu i fabuły. Historia ataku palestyńskiego komanda na hotel w Tel Awiwie i krwawej akcji odbicia zakładników a jednocześnie melancholijny portret kobiety, której los dał do odegrania rolę życia.

Wieczorem 4 marca 1975 roku uzbrojeni po zęby Palestyńczycy wylądowali na telawiwskiej plaży i po strzelaninie wzięli zakładników w pobliskim hotelu Savoy. Wśród uwięzionych znalazła się Kochava Levy, mężatka, która spędzała tam noc z kochankiem. Młoda kobieta znała arabski i stała się mediatorką między terrorystami i siłami bezpieczeństwa, negocjując m. in. uwolnienie ciężko rannego mężczyzny. Nad ranem izraelscy komandosi przypuścili szturm. “Jest dla mnie jasne, że umrę w tym nędznym hotelu”, zapisała Levy w nocy w swoim dzienniku. Wszystko co działo się wokół budynku, rejestrowały zarówno liczne ekipy telewizyjne jak i zwykli ludzie. Twórcy filmu dodali sceny z wnętrza z udziałem zamachowców i zakładników. Uniknęli podziału na katów i ofiary, pokazując, jak w przedłużającej się granicznej sytuacji komplikują się relacje między ludźmi. W ten sposób powstał trzymający w napięciu thriller podszyty gorzką, feministyczną refleksją. Kolejna fantastyczna kreacja Dany Ivgy, znanej widzom Festiwalu z tytułowej roli w “Sabaya i jej kino”(Grand Prix WJFF 2022).

25 października g. 18.00

Karaoke

Nowy sąsiad-playboy wprowadza wielkie zamieszanie w apartamentowcu na przedmieściach Tel Awiwu. Zauroczeni mieszkańcy poddają się magii jego zestawu karaoke, ale nie od dziś wiadomo, że pozory mylą!

Meir i Tova wiodą spokojne życie w eleganckim apartamentowcu. Właściwie to po latach małżeństwa są sobą mocno znudzeni. Nieznośną monotonię ich egzystencji burzy nowy sąsiad. Itsik, producent filmowy, jest człowiekiem z wielkiego świata. Jego pojawienie się sprawia, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wokół zaczynają dziać się prawdziwe cuda - rozkwita nocne życie, pojawiają się celebryci, trwają dzikie imprezy. Również Meir i Tova przechodzą zaskakującą metamorfozę. Będą gotowi na wiele, by odwzajemnić przyjaźń czarującego sąsiada, który potrafi znaleźć klucz do każdego serca. “Karaoke” to łagodna satyra społeczna i inteligentna komedia potwierdzająca, że spełnienie najskrytszych marzeń nie zawsze przynosi szczęście. I gwarantujemy, że przejmujące karaoke w wykonaniu Sassona Gabai na długo pozostanie w waszej pamięci!

26 października g. 18.00

podziel się:

Pozostałe wiadomości