Premiera dokumentu My, naród. Jak wydarzenia 1989 roku zmieniły bieg historii?

My, naród
30-lecie wolnej Polski w dokumencie „My, Naród”

1989 był rokiem przełomów. Wybory czerwcowe przyczyniły się do pokojowego obalenia komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowały reakcję łańcuchową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – od upadku Muru Berlińskiego po rozpad Związku Radzieckiego. Lech Wałęsa – wtedy przewodniczący „Solidarności” i przywódca opozycji – w listopadzie stanął przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, wygłaszając słynne już przemówienie, które rozpoczął słowami „My, Naród”. Chcąc uczcić 30 lat historii wolnej Polski oraz przypomnieć znaczenie tamtych wydarzeń, stacja TVN24 przygotowała wyjątkowy film dokumentalny, który pokaże 2 czerwca.

Narracja dokumentu „My, Naród” zbudowana jest wokół kluczowych momentów z 1989 roku. Ukazuje także ostatnie 30 lat z perspektywy międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce. Cennym elementem produkcji są wspomnienia świadków oraz uczestników tych przełomowych wydarzeń. Są nimi między innymi: Lech Wałęsa, Madeleine Albright, Daniel Fried, Andrew Nagórski, Joe Lieberman, Barbara Kalabińska, Thomas Simons i Aleksander Kwaśniewski. W filmie zaprezentowane zostaną liczne archiwalne zapisy historycznych wydarzeń – niektóre z nich przez lata nieodtwarzane i zapomniane.

Autorami dokumentu jest dwójka dziennikarzy stacji TVN24 – Ewa Ewart (reżyseria) oraz Jacek Stawiski (scenariusz). Film powstawał w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Premiera filmu odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 21:00 na antenie TVN24 oraz TVN24 BiS.Emisja: 2 czerwca, godz. 21:00, TVN24 i TVN24 BiS

My, naród
My, naród
Źródło: Aleksandra Maniewska TVN Discovery Polska

My, naród

My, naród
My, naród
Źródło: Aleksandra Maniewska TVN Discovery Polska

My, naród

My, naród
My, naród
Źródło: Aleksandra Maniewska TVN Discovery Polska

My, naród

podziel się:

Pozostałe wiadomości