W tym roku tygodnik wręczył Paszporty POLITYKI już po raz 31. Jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce zostały przyznane w ośmiu kategoriach! Sprawdźcie szczegóły i poznajcie zwycięzców!
Słynne nagrody świętują 31 urodziny! Gala odbyła się w Warszawie, a swoją obecnością uświetnił ją Teatr improwizowany Klancyk.
Gospodarzami wieczoru byli Grażyna Torbicka i redaktor naczelny "Polityki", Jerzy Baczyński. Prowadzącymi - Gabi Drzewiecka i Bartek Chaciński. Nagrody otrzymały osoby, które zdaniem jury najbardziej zasłużyły się dla polskiej kultury w 2023 roku. Ustanowiona przez tygodnik nagroda przyznana została w siedmiu kategoriach: Film, Teatr, Książka, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna oraz - od 2016 roku - Kultura cyfrowa. W tym roku po raz pierwszy został również przyznany ósmy Paszport. Jego zdobywcę wyłonili czytelnicy. Nowe, ustanowione w tym roku specjalne wyróżnienie, o którym decyduje głosowanie czytelników i subskrybentów tygodnika „Polityka”, otrzymał Łona (Adam Zieliński). Kapituła nagrody wybrała również Kreatora Kultury 2023 - nagrodą specjalną „Polityki", którą otrzymał Józef Hen.
Paszporty POLITYKI 2023 - poznajcie zwycięzców!
FILM: Paweł Maślona
Nagroda za zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji. Za gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki. Za ukazanie w filmie „Kos” Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze współczesnych.
TEATR: Katarzyna Szyngiera
Nagroda za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię „1989”, musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję.
KSIĄŻKA: Jacek Świdziński
Nagroda za powieść graficzną „Festiwal”, która znakomicie opowiada epicką, wielowymiarową historię Festiwalu Młodzieży, a także oddaje polskie traumy i lęki tamtej epoki.
SZTUKI WIZUALNE: Marta Nadolle
Nagroda za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków.
MUZYKA POWAŻNA: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
Nagroda za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon.
MUZYKA POPULARNA: Hania Rani
Nagroda za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością. Za imponujący rozwój własnej estetyki, a wreszcie autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem.
KULTURA CYFROWA: Starward Industries
Nagroda za wyróżniający się artystycznym smakiem i zrozumieniem intencji autora przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium, z akcentem na aktualne dziś – w dobie ekspansji inteligencji maszynowej – ostrzeżenie przed ułudą antropocentryzmu.
Nominowani do Paszportów Polityki 2023
Przypomnijmy, wszystkich nominowanych do Paszportów POLITYKI 2023:
FILM: Nina Lewandowska i Kamila Tarabura, Paweł Maślona, DK Welchman
TEATR: Mateusz Pakuła, Katarzyna Szyngiera, Łukasz Twarkowski
KSIĄŻKA: Grzegorz Bogdał, Agnieszka Pajączkowska, Jacek Świdziński
SZTUKI WIZUALNE: Veronika Hapchenko, Marta Nadolle, Patryk Różycki
MUZYKA POWAŻNA: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, Yaroslav Shemet, Aleksandra Słyż
MUZYKA POPULARNA: Furia, Łona, Hania Rani
KULTURA CYFROWA: Paweł Koźmiński, Robert Latoś (Well of Art), Starward Industries
Przypomnijmy, przez 30 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów POLITYKI uhonorowała już 193 laureatki i laureatów i wyróżniła 29 Kreatorów Kultury.
Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe