Młodzi i Film: Nasze produkcje na festiwalu!

plakat festiwalu Młodzi i Film
plakat festiwalu Młodzi i Film

W Koszalinie od 12 czerwca rozpocznie się prawdziwe święto młodego kina. Po raz 42. będzie można wziąć udział w festiwalu Młodzi i Film. Zobaczcie, jakie nasze produkcje znalazły się w programie.

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. Podczas 42. edycji festiwalu ponownie zostaną zaprezentowane produkcje twórców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w branży filmowej. Warto śledzić ich poczynania, bo są swoistym barometrem nastrojów i zainteresowań polskiego kina.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 czerwca w Koszalinie. Wśród filmów, które zakwalifikowały się do konkursów, znalazły się nasze produkcje i koprodukcje.

Konkurs Pełnego Metrażu

Johnny: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan
Johnny: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan

Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w hospicjum, gdzie poznaje ks. Jana. Duchowny angażuje chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. Skupia się na bliskości, czułości i relacjach z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni jego życie.

Film będzie można zobaczyć: 16 czerwca, 11:00; Sala Kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

229715 PLAYERLOVE s03 Trojan v2_2
"Bardzo dobrze czuję się w tym zawodzie". Rozmawiamy z Piotrem Trojanem
Na twoim miejscu: Paulina Gałązka, Miron Jagniewski
Na twoim miejscu: Paulina Gałązka, Miron Jagniewski
Źródło: Karolina Grabowska

Kaśka i Krzysiek – młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem i mieszkaniem w malowniczej okolicy. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach. Aż do poranka, od którego muszą współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez... zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Każde z nich musi przejąć obowiązki tego drugiego i stawić czoła problemom, o których istnieniu wcześniej nie miało pojęcia…

Film będzie można zobaczyć: 13 czerwca, 11:00'; Kino Kryterium

221201_NTM_EXTRAS_04
Na twoim miejscu: Kobieta szuka księcia?
Niebezpieczni Dżentelmeni
Niebezpieczni Dżentelmeni

Witkacy, Boy-Żeleński, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej imprezie. Nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawia znalezienie zwłok nieznanego mężczyzny. Do drzwi dobijają się stróże prawa… a to dopiero początek kłopotów.

Film będzie można zobaczyć: 13 czerwca, 15:00; Sala Kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

230120_Niegrzeczni_dzentelmeni_premiera_v1_www
"Niebezpieczni dżentelmeni" - relacja z premiery!
Tata
Tata
Źródło: ©_2022_Metro_Films_&_Warner_Bros

Michał jest samotnym ojcem i kierowcą Tira. Kiedy jest w trasie, córką opiekuje się jego ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka, Lena i córka Michała, Miśka są nierozłączne. Gdy niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki w trasę do rodzinnego domu Leny. Ta podróż, to dla dziewczynek ważna lekcja dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy. Ukraina, która dla Lenki jest symbolem cudownego dzieciństwa, okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i zmagania bohaterów.

Film będzie można zobaczyć: 14 czerwca, 11:30; Kino Kryterium

Konkurs Dokumentów

Pianoforte, reż. Jakub Piątek
Pianoforte, reż. Jakub Piątek
Źródło: Sundance

W trakcie eliminacji jest ich 160. Potem około 80. Potem 40. Do finałów trafi 12 osób. Bohaterami filmu są młodzi pianiści i pianistki z różnych stron świata - uczestnicy prestiżowego Konkursu Chopinowskiego. Obserwujemy ich na scenie oraz w domach, w trakcie przygotowań, prywatnie. Konkurs to ogromne emocje, zarówno na estradzie jak i na widowni. Ogromna szansa, która zdarza się raz w życiu. Wszyscy dzielą podobne marzenie i wszyscy zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm.

Film będzie można zobaczyć: 16 czerwca, 18:15; Kino Kryterium

Konkurs Krótkiego Metrażu

Uczta konesera, reż. Sławomir Shuty

Kaja, młoda obiecująca artystka, jest pogrążona w kryzysie twórczym. Przytłoczona presją rynku sztuki, pozbawiona oparcia w niewiernym partnerze, urządza diaboliczny performance. Makabryczna kpina ze światka sztuki to wielki sukces. Kaja pokonuje niemoc i potwierdza swą artystyczną pozycję.

Film będzie można zobaczyć: 14 czerwca, 14:00; Kino Kryterium

Wróbel, reż. Marcin Janos Krawczyk

Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i 12-letnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości i propozycja zagrania epizodu w filmie, stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?

Film będzie można zobaczyć: 13 czerwca, 12:15; Sala Kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

Przepustka, reż. Karolina Węglorz-Zima

Maks wychodzi na 24-godzinną przepustkę z więzienia, bo chce pojechać na casting do programu telewizyjnego. W podróż, w którą wyrusza, postanawia zabrać swojego młodszego brata Kamila.

Film będzie można zobaczyć: 13 czerwca, 9:00; Kino Kryterium

Piękna łąka kwietna, reż. Emi Buchwald

Architekt krajobrazu Emil toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną nieugiętość pogrążą się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.

Film będzie można zobaczyć: 15 czerwca, 9:00; Kino Kryterium

Po niedzieli, reż. Sebastian Drożak

Milena pojawia się pod drzwiami byłego ukochanego z ich umierającym psem, Homerem. Żąda pomocy, ale czy czegoś jeszcze? Słowa i niedopowiedzenia zostawiają głębokie blizny, a czas nie leczy ran. Marginesem nadziei jest nowy początek. To, co przyjdzie po niedzieli.

Film będzie można zobaczyć: 13 czerwca, 14:30; Kino Kryterium

Młodzi i Film - o festiwalu

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski. Festiwal Młodzi i Film to nie tylko trzy konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Retrospektywy, czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne, ale też spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe dla uczestników festiwalu, czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem "Zawód:aktor.", pod czas których nieformalnie i nieprzewidywalnie przepytuje aktorów i aktorki. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny. Z roku na rok liczba zgłoszonych filmów do dwóch konkursów to około 200 tytułów, a liczba gości każdego roku wzrasta. W 2017 roku w Festiwalu wzięło udział prawie tysiąc gości z całej Polski. Festiwal stał się miejscem spotkań młodych twórców filmowych oraz aktorów. Naszymi gośćmi w ostatnich latach byli między innymi: Tomasz Wasilewski, Agata Buzek, Sylwia Chutnik, Jacek Borcuch, Zofia Wichłacz, Karolina Czarnecka, Bartosz Gelner, Marcin Kowalczyk, Kuba Czekaj, Bartosz Bielenia, Sandra Drzymalska, Bartłomiej Kotschedoff, Eliza Rycembel, Agata Trzebuchowska, Aleksandra Terpińska, Zofia Kowalewska, Piotr Domalewski, Dorota Masłowska, Andrzej Saramonowicz, Agnieszka Grochowska, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Pieczyńska, Wiesław Komasa, Andrzej Grabowski, Katarzyna Herman, ale też Wojciech Pszoniak, Jerzy Bończak i Anna Dymna.

230419 PLAYERLOVE Lamparska v2_2
"Aktorstwo jest dla mnie drogą". Rozmawiamy z Magdaleną Lamparską
podziel się:

Pozostałe wiadomości