Każdy marzy o sukcesie w różnych dziedzinach życia. Czy można zaprogramować ludzki mózg, by osiągnął sukces? W Dzień Dobry TVN gościem był Miłosz Brzeziński i odpowiedział na to pytanie! Posłuchaj!
Na czym polega programowanie neurolingwistyczne NLP?O NLP opowiedział Pan Miłosz Brzeziński. Jest to metoda, która polega na obserwowaniu ludzi, którzy osiągnęli sukces. Na jej podstawie stworzono mnóstwo narzędzi. Jak mówi nasz ekspert, część z nich była bardzo trafna, ale cześć nie opierała się na niczym konkretnym.Przy okazji powstania NLP powstało też wiele mitów, np. Są ludzie prawo i lewo półkulowi, czyli że jedni są bardziej analityczni, a drudzy bardziej emocjonalni. To stwierdzenie nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach. Kolejnym przykładem jest podział, że wśród nas są wzrokowcy lub słuchowcy.
NLP pojawiło się w momencie, kiedy my jako ludzkość bardziej skupiliśmy na tym, że narzędzia zrobią za nas wszystko. Odeszliśmy od myślenia, że człowiek z charakterem ma większą szansę na sukces, ponieważ potrafi się zmobilizować do robienia rzeczy, na które nie zawsze ma ochotę, i że ma poczucie obowiązku czy cel długoterminowy.Pan Miłosz twierdzi, że narzędzia są bardzo dobre i niektórzy wykorzystują fajne sposoby, żeby podtrzymać swoje działanie, ale większość narzędzi opiera się na sumienności. Twierdzi też, że bez charakteru raczej nie zbudujemy sukcesu, o którym marzymy i narzędzia na nic się nam nie przydadzą.Co oznacza wyjście ze strefy komfortu?Nasz ekspert tłumaczy to tak: Oznacza to, że satysfakcja w życiu, jest z rzeczy, które nam przychodzą z trudem, a jej efekt jest niepewny. Według pana Miłosza niektóre osoby nie radzą sobie ze świadomością, że porażka im się w życiu przydarzyła albo że w ogóle może im się przydarzyć. Są to osoby, które bardzo cenią sobie poczucie bezpieczeństwa.Zdaniem naszego eksperta nieprawdą jest, że ludzie "twardzi" uczą się szybciej, ponieważ są mało elastyczni. Droga programowania się do sukcesu polega właśnie na elastyczności i na życzliwym podejściu do siebie.
Miłosz Brzeziński
Zobacz też:
Dzień Dobry TVN: Co robić, aby ludzie nas lubili?