W poniedziałek w warszawskim kinie odbyła się premiera filmu "Banksterzy". Zobacz, co aktorzy mówią o tej produkcji.
W warszawskim kinie Sadyba na premierze filmu "Banksterzy" na czerwonym dywanie pojawili, m.in. Rafał Zawierucha, Tomasz Karolak, Magdalena Lamparska i Antoni Królikowski. Aktorzy opowiedzieli o tej produkcji oraz postaciach, w której się wcielają.
Rafał Zawierucha podkreślał, że z filmy niesie w sobie ważne przesłanie:
„Przesłanie jest takie, że nie warto oszukiwać, bo możemy się nieźle na tym przejechać”
Antek Królikowski: W mojej rodzinie też są przypadki kredytów we franku szwajcarskim. Mam satysfakcję, że udało się nakręcić „Banksterów”
Tomasz Karolak wcielił się w postać Adama, który bez skrupułów potrafi namawiać klientów na ryzykowne i niekorzystne inwestycje.
Tomasz Karolak o „Banksterach”: Jestem kojarzony z rolami ciepłymi, miłymi. Musiałem tu wyciągnąć trochę swojej ciemnej natury
Premiera filmu "Banksterzy"
"Banksterzy" - o czym opowiada film?
Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.
Magdalena Lamparska o roli w „Banksterach”: Nie bałam się być zdefiniowana przez męża, mężczyznę
„Banksterzy” to opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi. To także rzecz o instytucji zaufania publicznego, która perfidnie, świadomie i konsekwentnie nadużywała tego zaufania w stosunku do swoich klientów, o totalnej bezsilności i inercji systemu nadzoru bankowego i struktur państwa, które winny dawać gwarancję stabilności i bezpieczeństwa także finansowego obywatelom, o bezwzględnych działaniach w imię partykularnych interesów zwalczających się ugrupowań politycznych. Ale nasza opowieść jest przede wszystkim o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu.
Zobacz making of filmu "Banksterzy"!