Wszystko, co warto wiedzieć o KORONAWIRUSIE. Agata Młynarska w rozmowie z ekspertami

Koronawirus
Włącz zdrowie: Czym jest koronawirus?
Koronawirus - jest to obecnie temat numer jeden na całym świecie. Co trzeba wiedzieć o rozprzestrzeniającej się epidemii? Jakie są realne zagrożenia? O czym należy pamiętać? Agata Młynarska w ramach nowego internetowo-telewizyjnego cyklu „Włącz zdrowie”, spotkała się z ekspertami.

28 lutego na kanale YouTube oraz Facebooku TVN w ramach w cyklu „Włącz zdrowie” odbyła się rozmowa Agaty Młynarskiej z ekspertami na temat rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Wśród gości spotkania znaleźli się: Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny MSWiA, Piotr Gryglas – dr nauk medycznych, internista, Włodzimierz Gut - profesor, wirusolog oraz Tomasz Patora, twórca reportażu o koronawirusie emitowanego w „Uwadze!”.

Zobacz najważniejsze fragmenty rozmowy:

Włącz zdrowie: Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Poznaj porady ekspertów

Włącz zdrowie: Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Poznaj porady ekspertów

Włącz zdrowie: "Koronawirusy cechują się sezonowością"

Włącz zdrowie: "Koronawirusy cechują się sezonowością"

Włącz zdrowie: Jakie są objawy koronawirusa?

Włącz zdrowie: Jakie są objawy koronawirusa?

Koronawirus
Koronawirus

Koronawirus

Co trzeba wiedzieć o wirusie według portalu Zdrowie TVN?

Koronawirus to rodzaj patogenów, które uważa się pod względem długości genomu i rozmiaru wirionu za jedne z największych wirusów RNA. Zbudowany jest z osłonki i pojedynczej nici kwasu rybonukleinowego. Jego nazwa wywodzi się z języka łacińskiego od słowa corona, co oznacza koronę. Od znajdującej się wokół wirusa otoczki odchodzą wystające struktury, które tworzą pierścień.

W wyniku panującego mylnego przekonania, że koronawirusy wywołują łagodne przeziębienie, przez długi czas nie figurowały w obrębie głównego nurtu badań z zakresu wirusologii i medycyny. Dopiero na początku XXI wieku zaczęto na większą skalę zajmować się problematyką koronawirusów.Koronawirusy odpowiadają za ok. 10-20 proc. wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych. Do tej grupy patogenów należą m.in. wirusy MERS i SARS. To właśnie z tym ostatnim porównywany jest patogen, którego teraz obawia się cały świat.

Koronawirus nazywany SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Zakażenie może wywoływać ostre zapalenie płuc bardzo podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Początkowo patogen występował tylko chińskim mieście Wuhan. Niestety wirus szybko rozlał się po Azji, aż w końcu dotarł do Europy. Na tę chwilę najwięcej zakażeń odnotowano w Chinach, Korei Południowej oraz we Włoszech. Wuhan – to w tym chińskim mieście wybuchła epidemia nowego koronawirusa powodującego zapalenie płuc. Rozprzestrzeniła się już na ponad 30 krajów.

Skąd się wziął koronawirus SARS-CoV-2?

Badacze są zdania, że patogen przenoszony jest przez łuskowce. Zwierzęta te są masowo zabijane, gdyż uważa się, że ich łuski mają prozdrowotne właściwości.Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową (niektóre badania sugerują, że może się przenosić także poprzez fekalia). Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą:gorączka (zadaniem specjalistów pojawia się ona zaledwie u połowy zakażonych);duszności;problemy z oddychaniem;ogólne osłabienie;suchy kaszel;bóle mięśni i stawów;bóle głowy.U części pacjentów pojawia się także biegunka. W niektórych przypadkach patogen wywołuje ostrą niewydolność oddechową, która może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.Koronawirus SARS-CoV-2 - komu zagraża najbardziej?

Z raportu przygotowanego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że koronawirus atakuje przede wszystkim osoby dorosłe, ale ostrożność muszą zachować wszyscy. Wiek czy płeć nie mają tu większego znaczenia.Koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla seniorów, którzy zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą. Zakażenie może mieć ciężki przebieg także u dzieci, jednak są to pojedyncze przypadki - mówi w rozmowie z serwisem zdrowie TVN dr Łukasz Durajski, pediatra.Uważać powinny na siebie osoby, które zmagają się z chorobą układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa) lub chorobą autoimmunologiczną. W grupie ryzyka znajdują się także palacze. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży.Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się bronić?

Mimo że wirus rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, to są sposoby, aby uniknąć zakażenia. Zatem, jak się bronić przed koronawirusem? Poza unikaniem dużych skupisk ludzkich i kontaktu z osobami chorymi, należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny, czyli myciu rąk. Ręce trzeba myć mydłem i pod ciepłą wodą, aby mycie było skuteczne należy poświęcić na nie co najmniej 30 sekund.Ręce trzeba umyć po przyjściu do pracy czy powrocie do domu (zwłaszcza jeśli poruszamy się komunikacją miejską), a także po każdym wydmuchaniu nosa. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy umyć rąk, dobrze jest mieć przy sobie żele antybakteryjne, najlepiej na bazie alkoholu.Warto także zaopatrzyć się w maseczki ochronne. Przy ich wyborze trzeba jednak zwrócić uwagę czy maseczka posiada odpowiednie filtry, bo tylko taka zapewni skuteczną ochronę.Maseczki chirurgiczne składają się jedynie z kilku warstw tkaniny i nie chronią odpowiednio dobrze. Profesjonalne maseczki są wyposażone w filtr niezbędny do ochrony przed zarażeniem, ponieważ wychwytują małe cząsteczki. Maseczki powinny mieć europejskie oznaczenia FP2 i FP3 lub N93 i N95. Do ochrony przed koronawirusem bardzo dobrze sprawdzą się maseczki antysmogowe. Nie są one dostępne w aptekach, ale można kupić je w sklepach internetowych - mówi dr Paweł Grzesiowski ekspert w dziedzinie immunologii w studiu Dzień Dobry TVN.Maska powinna mieć metalowe uszczelnienie i dobrze przylegać do twarzy, w przeciwnym razie maseczka nie zadziała. Ostrożność trzeba zachować także przy zdejmowaniu maseczki. Należy to robić za pomocą gumek z tyłu głowy, ponieważ wirus może znajdować się na dłoniach i podczas dotykania przedniej części maski może dojść do zarażenia. Na każdej maseczce powinna się znaleźć także informacja o tym, jak długo chroni. Ważny jest także sposób przechowywania. Najlepiej trzymać ją w zamykanym opakowaniu, a nie w kieszeni.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Zdrowie TVN

Agata Młynarska
Agata Młynarska

Agata Młynarska

WŁĄCZ ZDROWIE – opis cyklu

„Pięć najczęstszych przyczyn bólu głowy”, „Kiedy dolegliwości brzucha są groźne?”, „Jak wyleczyć się z przeziębienia domowymi sposobami?” „Co może oznaczać podwyższone ciśnienie?” – to jedynie przykładowe nagłówki artykułów internetowych. To właśnie tam ludzie coraz częściej szukają informacji na temat swojego zdrowia. Dla wielu z nich sieć pełni funkcję domowego lekarza i staje się podstawowym źródłem wiedzy o różnych chorobach. Jak w tym zalewie niesprawdzonych informacji odnaleźć wiarygodne dane?

Premierowy projekt Discovery Life „Włącz zdrowie” to cykliczny, emitowany na żywo program, który premierę kolejnych odcinków będzie miał na kanale YouTube TVN, by następnie, w nieznacznie zmodyfikowanej formie, trafić na antenę kanału Discovery Life. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzi ambasadorka kanału, Agata Młynarska. Dziennikarka spotka się z lekarzami, dietetykami, naukowcami oraz tymi, którym udało się pokonać daną chorobę.

Gościem pierwszego odcinka internetowo-telewizyjnego cyklu była Małgorzata Rozenek-Majdan, która opowiedziała o własnej, niełatwej drodze do szczęśliwego macierzyństwa dzięki metodzie in vitro. W programie na żywo Agata Młynarska gościła również Blankę Lipińską oraz seksuologa dr. Andrzeja Depko. Widzowie Discovery Life będą mogli obejrzeć rozmowę już 18 marca o godz. 21:20.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości