20 grudnia w Playerze zadebiutowała specjalna kolekcja filmów wchodzących w skład międzynarodowego festiwalu WATCH DOCS. Znajdują się w niej najciekawsze i najważniejsze obrazy ostatnich lat poświęcone tematyce praw człowieka. Filmy dostępne są na platformie bez opłat!
Od 20 grudnia do 6 stycznia jedne z najgłośniejszych filmów ostatnich edycji „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” można za darmo oglądać na platformie player.pl. Wśród tytułów znajdują się wielokrotnie nagradzane tytuły, które odkrywają nieznane historie, m.in. opowieści o nowojorskiej policji, wiosce rybackiej w Wenezueli, ruchach neonazistowskich, jednej z najsłynniejszych na świecie niezależnych gazet, walce o prawo do aborcji w Irlandii, sytuacji na Białorusi w przeddzień wyborów. Wisienką na torcie jest historia uchodźczyni z Czeczenii, która znalazła dach nad głową u Macieja Stuhra i jego żony!
Lista filmów festiwalu WATCH DOCS dostępna na Playerze:
„Wszyscy wszystko zjedli” - Madina uciekła z Czeczenii: od męża, który ją bił, od biedy, braku przyszłości i opresyjnego społeczeństwa. Historia jej podróży przez Rosję, Białoruś i miesięcy udręki na dworcu kolejowym w Brześciu to materiał na osobny film. Kiedy wreszcie udało jej się przedostać przez granicę, w Polsce, z zahukanej ofiary przemocy domowej Madina zmieniła się w silną, niezależną kobietę. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, poznała Katarzynę Błażejewską – żonę Macieja Stuhra – i w rezultacie… zamieszkała z rodziną Stuhrów.
„Pewnego razu w Wenezueli” - Congo Mirador to pływająca rybacka osada na jeziorze Maracaibo. Choć widoki zapierają dech w piersiach, nie żyje się tu łatwo. Jezioro zarasta, wodę zanieczyszczają odpady z pobliskiej rafinerii. Jak w soczewce widać tu wszystkie problemy Wenezueli. Wieloletnie zaniedbania niewydolnego systemu, który, by przetrwać, posiłkuje się korupcją – na tyle powszechną, że nikt nawet nie próbuje jej ukrywać. Krzykliwą propagandę maskującą chroniczne braki w zaopatrzeniu. Choć na ścianach wciąż wiszą plakaty z Chavezem, prawie nikt już tu nie wierzy w rewolucyjne ideały. Wioska rozłazi się w szwach – podobnie jak cały kraj. Głównymi bohaterkami filmu są dwie silne kobiety: przedstawicielka lokalnej nomenklatury Tamara oraz nauczycielka Natalie, nie ukrywająca opozycyjnych sympatii.
„Zbrodnia + kara” - Najnowszy dokument Stephena Mainga to kronika przełomowego procesu wytoczonego nowojorskiej policji przez dwunastu funkcjonariuszy. Sygnaliści postanawiają położyć kres nękaniu niewinnych obywateli, w szczególności Afroamerykanów i Latynosów, które służy zawyżaniu policyjnych statystyk i pompowaniu miejskiego budżetu.
„Exit” - Bohaterowie filmu Karen Winther mają za sobą ekstremalną przeszłość. Większość z nich działała w strukturach neofaszystowskich w Skandynawii, Niemczech i USA. Wszyscy dopuszczali się aktów ekstremalnej przemocy wobec ludzi o innych poglądach bądź kolorze skóry. Ale łączy ich coś więcej. Podobnie jak reżyserka filmu, zdecydowali się zdradzić dawne ideały i opuścić szeregi swoich grup.
„Nowaja” - Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji. Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty.
„Ósma poprawka” - W 1983 roku w wyniku referendum do Konstytucji Irlandii wprowadzona została ósma poprawka, drastycznie ograniczająca dostęp kobiet do legalnej aborcji. 35 lat później – 25 maja 2018 roku – wyniki referendum będą zupełnie inne – 66% głosujących opowie się za usunięciem ósmej poprawki z ustawy zasadniczej. Jak doszło do tej głębokiej społecznej zmiany? Twórczynie filmu śledzą kampanię RepealThe8th, swoje spojrzenie koncentrując na weterance ruchu pro choice, Ailbhe Smyth i nietuzinkowej – jak sama się określa –“brokatowej aktywistce”, Andrei Horan. Ale przyglądają się też kontr-kampanii i oddają głos jej animatorkom.
„Zmiana trasy” - Wszyscy wiemy, co działo się na ulicach białoruskich miast jesienią 2020 roku. Pamiętamy obrazy masowych demonstracji i szokująco brutalną reakcję reżimu. Znamy prawdę o aresztowaniach, torturach i setkach białoruskich więźniów politycznych. A dzięki filmowi Maksima Szweda możemy przekonać się, czym żyli mieszkańcy Mińska w przeddzień pamiętnych prezydenckich wyborów. Bohaterami „Zmiany trasy” jest dwójka taksówkarzy o przeciwstawnych poglądach – i ich pasażerowie.
Player od lat współpracuje z najważniejszymi festiwalami oraz organizacjami kultury w celu promowania dostępu do ważnych i wyjątkowych produkcji. Platforma kolejny rok z rzędu współdziała z Mastercard OFF Camera, środowiskiem teatralnym (m.in. Teatr Roma, Teatr 6 Piętro, spektakl „Balladyna”), a także innymi inicjatywami społecznymi oraz muzycznymi. Player stała się także partnerem Fundacji Legalna Kultura, której celem jest edukacja w zakresie praw autorskich i zagrożeń związanych z piractwem oraz uświadamianie znaczenia etyki w korzystaniu z dóbr kultury. Współpraca z WATCH DOCS to kolejny krok w kierunku promowania ważnych społecznie wydarzeń i przekazów, a także promowania odważnych, rodzimych twórców. Szczególnie w czasach pandemii legalne serwisy VOD stały się najlepszym – uczciwym i bezpiecznym – źródłem dostępu do najnowszych filmów, seriali, koncertów, a także spektakli i musicali.