Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego

Justyna Suchecka, Piotr Szostak
Justyna Suchecka, Piotr Szostak

Justyna Suchecka i Piotr Szostak, dziennikarze tvn24.pl, zostali laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023. Podczas gali 21 listopada 2023 r. nagrodzono ich za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista". W finałowej trójce znalazł się także dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek za reportaż "Siła kłamstwa". Do nagrody głównej nominowano także Martę Gordziewicz z TVN24 za reportaż "Państwo Ziobry". W kategorii "Dziennikarz dla planety" nominowana była Magda Łucyan z "Faktów" TVN za jej cykl "Rozmowy o końcu świata".

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana już po raz 19. Uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W tym roku w finałowej trójce znaleźli się: Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie", Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista" oraz Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa". Nominowana do nagrody była również dziennikarka TVN24, Marta Gordziewicz, za reportaż „Państwo Ziobry”. Laureatami głównej nagrody zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak.

Czepialiśmy się, bardzo się czepialiśmy. Te materiały nie powstałyby w pojedynkę, sprawdziliśmy się jako duet i świetnie się uzupełnialiśmy. Ale historia tych tekstów to tak naprawdę dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens, bo my czepialiśmy się Ministerstwa Edukacji i Nauki, a nas czepiali się nasi redaktorzy, którzy bardzo skrupulatnie pilnowali tego, żebyśmy trzymali się faktów, by niczego tym materiałom nie można zarzucić
Justyna Suchecka
Około rok temu pierwszy raz zanurkowaliśmy w uniwersum ministra Czarnka i jego willi. To była bardzo pouczająca przygoda. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy wiele pięknych i zabytkowych nieruchomości. Poznaliśmy też pajęczynę bardzo ciekawych postaci, które wspierają system edukacji w Polsce, jak tylko mogą. Ale poza absurdem, z którym mieliśmy do czynienia i który bawił nas w różnych momentach pracy nad tym materiałem, po pewnym czasie odkrywanie kolejnych wątków stawało się coraz bardziej smutne.
Piotr Szostak
Justyna i Piotr z portalu zwyciężyli, pokazując, że jakościowe dziennikarstwo ma sens, że ma siłę sprawczą i też przyczynia się do zmiany, do tego, że opinia publiczna może reagować. Bez dziennikarstwa demokracja jest pojęciem niepełnym. Dopiero kiedy czwarta władza działa normalnie, swobodnie, niezależnie, to te trzy władze mogą się ze sobą balansować i prawdziwie funkcjonować.
Michał Samul
redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24

W tym roku po raz pierwszy Kapituła przyznała nagrodę w kategorii "Dziennikarz dla planety". Wyróżniony został Patryk Strzałkowski z serwisu Zielona.Gazeta.pl. Jedną z nominowanych była Magda Łucyan, dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 za jej cykl "Rozmowy o końcu świata".

Na początku gali zaprezentowano wyniki rankingu "O tym się mówi", który jest wspólnym projektem Instytutu Monitorowania Mediów i Radia Zet. To zestawienie najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskie media, a na jego czele znalazły się materiały dziennikarzy "Faktów" TVN" i TVN24: materiał Renaty Kijowskiej "Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon" oraz reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, jedna z części jego serii "Bielmo".

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w 10. rocznicę śmierci swojego patrona. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł – córka Woyciechowskiego.

podziel się:

Pozostałe wiadomości