Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.
Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że leczenie i diagnostyka przeniosły się na wirtualne łącza. Kontakt z lekarzem zastąpiła konsultacja telefoniczna lub wideo rozmowa. I choć sugeruje się przesunięcie wszelkich wizyt u lekarza na lepsze czasy, z doskwierającym bólem ucha czy gardła nie wolno czekać. Jak i gdzie zatem szukać pomocy w nagłych przypadkach?
Laryngologiczne wizyty online
Konsultacje telefoniczne dają pacjentom możliwość bezpiecznego (bez konieczności wychodzenia z domu) i szybkiego omówienia bieżących problemów zdrowotnych z lekarzem specjalistą.
Konsultacje zdalne rekomendujemy pacjentom, którym np. kończą się leki, a mają w zaleceniu kontynuację leczenia. Podczas takiej konsultacji przeprowadzony jest wywiad z pacjentem na podstawie której specjalista wystawia e-receptę. Dzięki temu rozwiązaniu nasi pacjenci nie muszą opuszczać swoich domów. W uzasadnionych medycznie przypadkach, lekarz może skonsultować także aktualne wyniki badań, wystawić skierowanie na diagnostykę i badania laboratoryjne, zwolnienie lekarskie oraz skierować na konsultacje w gabinecie lekarskim - mówi dr n. med. Michał Michalik i dodaje, że telemedycyna jest dodatkowym elementem wspomagającym praktykę lekarską, ale należy do niej podchodzić z dużą ostrożnością.
Kiedy wizyta w gabinecie jest jednak konieczna…
Laryngologia jest o tyle specyficzna, że w oparciu o samą rozmowę trudno jest postawić diagnozę. Badania laryngologicznego też nie da się przeprowadzić telefoniczne, ani nawet podczas konsultacji wideo.Nie wszystkie przypadki laryngologiczne czy okulistyczne udaje się ograniczyć do konsultacji online. W dyscyplinach zabiegowych, a w jednej z nich i ja się poruszam, telemedycyna jest bardzo trudna do wprowadzenia. Pacjenci, którzy pilne potrzebują pomocy lekarza, np. z krwawieniem z nosa, ostrym bólem ucha powinni mieć zapewnioną wizytę w przychodni. Każdy pacjent, który wymaga kontroli swojego stanu zdrowia np. po zabiegu operacyjnym także może odbyć wizytę kontrolną zgodnie z planem. Proszę pamiętać, że nas obowiązuje tajemnica lekarska. W wielu przypadkach ludzie są z nami wyjątkowo szczerzy, mówią o sprawach intymnych, wstydliwych. Żeby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę, nie narazić pacjenta na źle dobraną terapię i osiągnąć maksymalny sukces, w większości przypadków konieczna jest jednak konsultacja bezpośrednia. Nie sposób przecież zakwalifikować pacjenta do zabiegu na podstawie wideokonferencji, w trakcie której pacjent pokaże gardło przez kamerkę. W mojej dziedzinie muszę „dotknąć” pacjenta, sprawdzić, jakie ma napięcie mięśniowe i tkankowe, jaką ma temperaturę, czy węzły chłonne są powiększone…- wyjaśnia ekspert.Zobacz WIĘCEJ:
Włącz zdrowie: Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Poznaj porady ekspertów
Źródło zdjęcia głównego: alvarez/getty images