ZDROWIE TVN: Dieta na podstawie DNA. Badania nutrigenetyczne to przyszłość dietetyki?
Michał Sikorski i dr Beata Dethloff
Czy alergie są stałe i niezmienne przez całe życie?
Na szczęście nie. Alergie bardzo często są czasowe. W danym odcinku czasu może występować u nas nietolerancja danego składnika lub substancji. To się oczywiście z biegiem czasu zmienia. A nasz organizm może nauczyć się tolerować poszczególne składniki naszej codziennej diety.
Ważnym aspektem, który bada nutrigenetyka jest nasza reakcja na alkohol oraz kofeinę. I o ile łatwo można przewidzieć reakcję organizmu na nadmierne spożycie alkoholu, o tyle często sami nie zauważamy, że pijemy za dużo kawy. A nadużywanie kofeiny często prowadzi do ospałości - czyli odmiennego efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Zobaczcie kolejne fragmenty naszego wywiadu z dr Beatą Dethloff, z którą rozmawiał nasz dziennikarz Michał Sikorski.
Moduł DETOKS
ZDROWIE TVN: Co witaminy mówią o naszym stanie zdrowia? Czy witamina D jest rzeczywiście najważniejsza?
Czym jest badanie nutrigenetyczne?
To metoda obecna od blisko 15 lat w Europie. Jej pionierami są Włosi. To badanie, które wykonuje się raz w życiu, począwszy już od 1. roku po narodzeniu. Jest ono przydatne w układaniu właściwego stylu żywienia oraz życia pod kątem naszych indywidualnych predyspozycji. Bada nasze sekwencje DNA, dzięki czemu każdy wynik testu jest indywidualny i najpełniej pokazuje nam nasz kierunek w żywieniu, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę.
ZDROWIE TVN: Czy badaniami można "prognozować" zachorowanie na nowotwór?
Autor: Michał Sikorski
Źródło zdjęcia głównego: TVN