Ekspert o opalaniu! Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?
Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Piękna pogoda zachęca do korzystania z kąpieli słonecznych. Jak robić to bezpiecznie? Ekspert odpowiada na pytania, jak i kiedy opalać się, aby ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Zobacz!

Kiedy się opalać, aby pobudzić produkcje witaminy D? Stosować kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, kiedy na skórze pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Na wszystkie te pytania odpowie nasz ekspert!Czy opalać się w samo południe?Przebywanie na słońcu w samo południe może być korzystne, pod warunkiem, że nie trwa dłużej niż 20 minut. Istotną kwestią podczas przebywania na słońcu to produkcja i wzbudzanie syntezy witaminy D. Aby to zrobić, potrzebujemy 15-20 minut i to około godziny 12:00. To jest ważne, ponieważ właśnie w tym czasie UVB działają, pobudzając syntezę. Później już właściwie takiego czynnika nie mamy — wyjaśnia dermatolog, Ewa Kaniowska.

Co ciekawe, jak mówi nasz ekspert, promieniowanie UVA i UVB z punktu widzenia dermatologa jest bardzo korzystne, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie wykorzystywane jest w różnego rodzaju leczniczych terapiach. Niemniej jednak — tak jak każdy inny lek -podane w nadmiarze, stanie się dla nas szkodliwe. Nasza eksperta zaznacza również, że lekarze dziś już nie mają żadnych wątpliwości, że UVA wpływa na powstawanie czerniaka.

Jak chronić skórę przed słońcem?Najlepszym rozwiązaniem są filtry naturalne, czyli oparte na bazie cynku (ewentualnie z glinem). Dlaczego warto na nie postawić? Dermatolog zdradza nam, że pozbawione chemicznych składników produkty są znacznie bezpieczniejsze dla naszego organizmu, a także dla środowiska. Nie ma dziś problemu, by dobrać naturalne kremy do opalania do odcienia swojej karnacji.Co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia słonecznego?Najlepiej nie dopuścić do poparzeń skóry. Jeśli jednak dojdzie do niego, staraj się jak najszybciej wyciszyć stan zapalny. Pomocne będą oczywiście preparaty apteczne – nasza specjalistka poleca te na bazie cynku i miedzi, a także takie, które w swoim składzie zawierają pantenol. Kojące działanie poczujesz też, gdy użyjesz żelu z aloesu lub kosmetyków, które zawierają wyciągi z tej rośliny. Dzięki temu, że aloes rośnie na pustyni, rewelacyjnie pielęgnuje skórę po promieniowaniu. Roślinę tę do pielęgnacji skóry zaleca się też ludziom po radioterapii.Domowe sposoby na poparzenia1. Podrażnioną skórę ochłódź zimnymi okładami. 2. Oparzona skórę zaleca się obłożyć żelem z aloesu lub okładem z kefiru czy maslanki3. Pomocne jest picie dużej ilości wody, aby nawilżyć skórę od wewnątrz.

Zobacz też:

Dzień Dobry Wakacje: Łowcy burz i tornad

Dzień Dobry Wakacje: Łowcy burz i tornad

podziel się:

Pozostałe wiadomości