Materiał promocyjny

Co to jest faktoring i ile kosztuje? Finansowanie dla firm 

Co to jest faktoring i ile kosztuje? Finansowanie dla firm
Co to jest faktoring i ile kosztuje? Finansowanie dla firm
Źródło: Mat. prasowe

Wystawianie faktur z długim terminem płatności ma miejsce bardzo często. Co do zasady, termin płatności pomiędzy przedsiębiorcami może wynosić nawet 60 dni. Jeżeli firma wystawiająca fakturę chce otrzymać środki wcześniej, co wielokrotnie jest kluczowe dla utrzymania płynności finansowej, może skorzystać z usługi faktoringu. Faktoring cieszy się rosnącą popularnością, czego najlepszym odzwierciedleniem jest rosnąca liczba firm świadczących usługi finansowe w tym zakresie (np. eFaktor). Oczywiście finansowanie dla firm w formie faktoringu nie jest darmowe. 

Czym jest faktoring? 

W najprostszym tłumaczeniu przez faktoring należy rozumieć usługę finansową umożliwiającą przedsiębiorcom zamianę faktur na gotówkę. Dla przedsiębiorców wystawiających fakturę z długimi terminami płatności może to być bezcenna usługa. Żeby nie czekać wielu tygodni na pieniądze od kontrahentów, firmy sprzedają wierzytelność i otrzymują należne środki niemal natychmiast. W ten sposób przedsiębiorca ma pieniądze na finansowanie bieżącej działalności. 

W procesie faktoringu wymienić można trzech uczestników. To faktorant, faktor oraz dłużnik faktoranta: 

  • Faktorant – firma korzystająca z usługi faktoringu, na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza. Faktorant przekazuje firmie faktoringowej należności wobec kontrahentów udokumentowane fakturą z odroczonym terminem płatności. 
  • Faktor – instytucja specjalizująca się w faktoringu finansująca działalność przedsiębiorców. 
  • Dłużnik faktoranta – kontrahent, któremu faktorant wystawił fakturę za sprzedany towar lub zrealizowaną usługę. 

Jak działa faktoring? 

Zasada działania faktoringu online jest stosunkowo prosta. Żeby być bardziej precyzyjnym, warto przedstawić to na przykładzie konkretnej firmy. Będzie to jeden z liderów w branży, czyli eFaktor. Faktoring w tej firmie działa następująco: 

1. Faktorant przekazuje faktorowi faktury z odroczonym terminem płatności. Wszystko odbywa się z poziomu prostego i intuicyjnego systemu online. Należy podać konkretne informacje o wystawionej fakturze wraz z danymi kontrahenta. Warto pamiętać, że usługę faktoringu można zastosować wyłącznie do faktur, które nie mają przekroczonej daty płatności. Natomiast fakturę zgłosić można w dowolnym momencie i nie ma znaczenia, kiedy upływa termin płatności (np. za tydzień, 14 dni czy miesiąc). 

2. Faktor (w tym wypadku eFaktor) nawet w kilka minut od zgłoszenia faktury do finansowania przelewa środki z faktury na konto firmy. Wcześniej sprawdza się poprawność wprowadzonych danych oraz wiarygodność faktoranta i dłużnika. 

3. Faktorant rozlicza się z faktorem w formie uzależnionej od rodzaju faktoringu (np. faktoring klasyczny). Poniżej wskazuję, czym charakteryzują się najpopularniejsze typy faktoringu, natomiast skrótowo można to ująć w ten sposób, że faktor powinien otrzymać należne środki wraz z prowizją w dniu zapadalności terminu płatności wskazanego na fakturze. Faktor może wydłużać ten okres o tzw. karencję (np. 14 dni po terminie zapadalności). 

Rodzaje faktoringu 

Wyróżnić można kilkanaście różnych rodzajów faktoringu. Wybór konkretnego typu finansowania powinien zależeć od potrzeb przedsiębiorcy i specyfiki branży: 

  • Faktoring jawny – najpopularniejszy typ finansowania z jawną cesją, co oznacza, że kontrahent jest informowany o finansowaniu faktury i reguluje należność na dedykowane konto firmy faktoringowej. W takiej sytuacji kontrahent wpłaca środki bezpośrednio na rachunek faktora. To najtańsza wersja faktoringu. 
  • Faktoring cichy – finansowanie należności bez informowania kontrahenta. Spłata następuje po otrzymaniu środków od dłużnika. Koszty są nieco wyższe, natomiast w zamian firma zachowuje pełną dyskrecję. Korzyścią jest też szybki przelew środków. 
  • Faktoring odwrotny (zakupowy) – sposób finansowania zakupów firmowych. Jeżeli firma zakupiła towar lub usługę i otrzymała fakturę z odroczonym terminem płatności, po sfinansowaniu może od razu stać się właścicielem. Dostawca otrzymuje środki, a faktorant spłaca należność na rachunek faktora. Nie zawsze musi to być płatność jednorazowa, ponieważ często faktor dopuszcza raty. 
  • Faktoring zaliczkowy – finansowanie jeszcze przed wystawieniem faktury. 
  • Faktoring pełny (bez regresu) – z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Ryzyko niewypłacalności dłużnika przejmuje faktor. To dużo droższa usługa i żeby z niej skorzystać, faktorant musi spełnić wiele wymagań. 
  • Faktoring klasyczny (z regresem) – finansowanie, gdzie faktor nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta, ale oferuje wsparcie w zakresie egzekwowania należności. Do zalet należy też zaliczyć niskie koszty. 
  • Faktoring półotwarty – faktoring, w którym kontrahent otrzymuje informację o cesji wierzytelności dopiero po wysłaniu wezwania do zapłaty należności przez faktora. 
  • Faktoring mieszany – łączy w sobie faktoring pełny i niepełny. Finansowanie polega na uzgodnieniu kwoty, do której transakcja jest ubezpieczona. 
  • Faktoring pojedynczy – faktorant przekazuje faktorowi pojedyncze faktury. Finansowanie może być rozliczane jako faktoring pełny i niepełny. 
  • Faktoring globalny – przekazanie na rzecz faktora wszystkich faktur wystawionych dla wybranych kontrahentów z całego świata. 
  • Faktoring restrukturyzacyjny – polega na szybkim finansowaniu faktur, ale także wsparciu w zakresie działań naprawczych i usług windykacyjnych. 
  • Faktoring krajowy – dla firm działających tylko w jednym kraju. 
  • Faktoring eksportowy – dla firm prowadzących działalność na zagranicznych rynkach. 

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu? 

Niewątpliwie faktoring niesie w sobie wiele korzyści: 

  • Utrzymanie płynności finansowej – szybsze otrzymanie gotówki pomaga zachować płynność finansową, co ma znaczenie zwłaszcza dla mniejszych firm wystawiającym kontrahentom faktury z wydłużonym terminem płatności liczącym kilkadziesiąt dni. 
  • Łatwy i szybki proces wnioskowania – kluczowi gracze na rynku (sprawdź opinie eFaktor) oferują minimum formalności przy wnioskowaniu o finansowanie. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem prostego i intuicyjnego systemu online. 
  • Dowolność wydania otrzymanych środków – faktor nie stawia żadnych warunków wobec wydania środków z faktoringu. W zależności od potrzeb przedsiębiorca może dowolnie zarządzać pieniędzmi otrzymanymi od faktora (np. zapłata podatków, uregulowanie zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zakup towarów, wypłata pensji pracownikom, inwestycje, reklama). 
  • Dodatkowe usługi – obok szybkiego finansowania faktor oferuje również inne usługi (m.in. monitoring należności, windykacja, działania restrukturyzacyjne). 
  • Możliwość odliczenia od podatku – faktoring to koszt podatkowy.  

Ile kosztuje faktoring? 

Na koszt faktoringu wpływa kilka czynników (m.in. limit faktoringowy, rodzaj faktoringu, czas finansowania faktury, karencja). Najczęściej koszty można podzielić na kilka składowych: 

  • Prowizja przygotowawcza – jeżeli nawet faktor informuje, że rozpatrzenie wniosku jest darmowe, zwykle należy liczyć się z tzw. prowizją przygotowawczą, która może wynosić od 0,1% do 3% kwoty limitu. Prowizję pobiera się z góry lub potrąca z pierwszej zaliczki za finansowanie. Jednak nie każdy faktor wymaga opłacenia prowizji przygotowawczej. 
  • Prowizja za podwyższenie limitu faktoringowego – w wysokości zbliżonej do prowizji przygotowawczej. 
  • Prowizja za sfinansowanie faktury – procent wartości faktury. Kwotę nalicza się za każdy dzień finansowania do terminu płatności. Składa się ona z marży faktora i wybranego wskaźnika (np. WIBOR). Prowizja może być naliczana w okresach (np. 15 czy 30-dniowe). 
  • Prowizja minimalna – najniższa możliwa prowizja naliczana, jeżeli faktorant nie wykorzysta limitu faktoringowego. 
  • Opłata za opóźnienie – dodatkowa opłata, jeżeli dłużnik spóźnia się z płatnością. 
  • Opłata za windykację – kolejna opłata naliczana, kiedy dłużnik nie spłaca należności. Koszty dotyczą każdego kroku w procesie windykacyjnym (m.in. monity, pisemne, elektroniczne i telefoniczne wezwania do zapłaty). 
  • Opłata za administrowanie – niewielkie kwoty za usługi administracyjne. 
  • Opłaty za aneksy – naliczane przy zmianach warunków i aneksach do umowy. 
  • Opłata za ryzyko – doliczane, kiedy faktor ponosi większe ryzyko (np. faktoring pełny). Część należności jest przekazywana firmie ubezpieczeniowej. 
Materiał promocyjny
podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości