Rak piersi to choroba cywilizacyjna, która jest czołowym zabójcą kobiet w Polsce. W ostatnich dwóch dekadach liczba zachorowań wzrosła w kraju o niemal 10 tys. Czy kobiety, które zapadają na nowotwór piersi mają dostateczną wiedzę, jak skutecznie zapobiegać chorobie i jak same mogą się przyczynić do pohamowania rosnącej krzywej zachorowań? Jak dużo mogą dziś medycyna i nowe technologie, które systematycznie wprowadza się do leczenia? Jak przeżyć proces leczenia i wygrać z rakiem, kiedy choroba staje się faktem i zaczyna rządzić życiem kobiety?
Bohaterką dokumentu jest Magda, która w przeciągu kilku minut znalazła się w obcym dla niej świecie, gdzie rządzi wyścig z czasem, a jego rytm zaczęła wyznaczać brutalna terapia chemii ze wszystkim jej konsekwencjami. Każdego dnia Magda zadawała sobie nieuchronne pytania: czy to jest wyrok? Czy da radę? W końcu podjęła decyzję. Postanowiła szczerze i bez retuszu opowiedzieć swoją historię w sposób niecodzienny, w nadziei, że jej historia posłuży jako wsparcie dla kobiet. Po usłyszeniu diagnozy, Magda nagrywała video pamiętnik. Mówi w nim o codziennych wyzwaniach, spontanicznie rejestruje spostrzeżenia, dzieli się najbardziej osobistymi momentami procesu choroby. Zapisuje też nieoczekiwane, pozytywne aspekty tego, czego doświadcza, które okazały się dla niej wielkim zaskoczeniem.
– Przy pierwszym spojrzeniu ta historia brzmi jak tysiące innych. Ale sama bohaterka, i sposób, w jaki opowiedziała o swojej walce z chorobą, sprawiły, że powstał dokument niezwykły – o tym co czyni silna wola, aby żyć. Zarazem, udało się zrealizować film, wydawałoby się, niemożliwy – poetycką opowieść o raku – mówi Ewa Ewart.
Kamera towarzyszy bohaterce na kluczowych etapach leczenia. Historia Magdy, wsparta wypowiedziami lekarzy, buduje najważniejszy przekaz filmu: rak nie zawsze oznacza wyrok, od którego nie można się odwołać́. Jest dziś́ chorobą, którą̨ można skutecznie leczyć́.