O programie

Autor:
Superwizjer
TVN
Logo Superwizjera

Magazyn reporterów TVN. Na antenie od 2000 r. Autorzy programu zajmują się dziennikarstwem śledczym, pokazują korupcję władzy, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji, afery gospodarcze.

Superwizjer to program reporterski obecny na antenie telewizji TVN nieprzerwanie od 2000 roku. W tym czasie reporterzy Superwizjera wielokrotnie i regularnie zdobywali najważniejsze nagrody i wyróżnienia dziennikarskie w Polsce. W ostatnich dwóch latach program zdobył kilkanaście nagród Grand Press (główna nagroda dziennikarska), czym zdominował w skali kraju kategorie dziennikarstwa śledczego i reportażu telewizyjnego, a także odnosi sukcesy międzynarodowe m.in. na World Media Festivals w Hamburgu.

W swoich dziennikarskich śledztwach reporterzy programu demaskowali nadużycia władzy (śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie policji), stosowali metodę dziennikarstwa wcieleniowego dzięki czemu przeniknęli w szeregi odradzających się grup neofaszystowskich (głośna sprawa zorganizowanych przez neofaszystów urodzin Adolfa Hitlera), pokazywali błędy wymiaru sprawiedliwości (historia Tomasz Komendy, który będąc niewinnym spędził 18 lat w więzieniu), analizowali nowe formy przestępczości zorganizowanej (reportaż o zorganizowanych gangach chuliganów stadionowych), ujawniali nadużycia przy produkcji żywności (głośna na całą Europę sprawa produkcji wołowiny z chorych krów), podejmowali tematy związane z molestowaniem seksualnym (sprawa dyrektora teatru studenckiego), a także demaskowali skażenia środowiska zagrażające życiu i zdrowi ludzi (reportaż o fabryce zbrojeniowej, która zatruła wody gruntowe trotylem). Powyżej wskazane przykłady to tylko część z szerokiej gamy tematów, którymi zajmowali się i wciąż zajmują dziennikarze programu.

Dzięki jakości dziennikarskiej pracy, a także wypracowanemu warsztatowi telewizyjnemu reportaże Superwizjera uzyskują bardzo szeroki oddźwięk społeczny i są podejmowane/kontynuowane przez inne redakcje. To sprawia, że stacja TVN wielokrotnie plasuje się na czołowych miejscach w rankingach najczęściej cytowanych mediów w Polsce. Reporterzy Superwizjera współpracują z największymi i najbardziej opiniotwórczymi mediami światowymi (BBC, ZDF, The Guardian), udzielają wywiadów dotyczących sytuacji w Polsce, a także realizują wspólne projekty dziennikarskie z międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się dziennikarstwem śledczym (m.in. OCCRP).

Obecnie z redakcją Superwizjera współpracują m.in.: Maciej Duda, Łukasz Frątczak, Michał Fuja, Ewa Galica, Grzegorz Głuszak, Magdalena Gwóźdź, Bertold Kittel, Maciej Kuciel, Łukasz Ruciński, Jakub Stachowiak, Patryk Szczepaniak, Wojciech Szumowski, Kamila Wielogórska, Marcin Wójcik.

Redaktorem naczelnym i producentem programu Superwizjer jest Jarosław Jabrzyk.

Autor:Superwizjer TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości