Ma 25 lat, pochodzi z Wrocławia, ale mieszka w Krakowie, gdzie pracuje jako księgowa.
Raviolo z płynnym żółtkiem
Składniki:
Makaron
75g mąki pszennej 00
25g semoliny
1jajko + 1 żółtko
szczypta soli
oliwa z oliwek
Farsz
ugotowany i obrany bób
ser bryndza
mały żabek czosnku
natka pietruszki
sól
pieprz
Dodatkowo:
1 żółtko
masło
pietruszka
parmezan
Z podanych składników wyrobić gładkie, jednolite ciasto. Wyrabiać je 5-10 i włożyć do lodówki na 1 godzinę by odpoczęło. Po tym czasie rozwałkować ciasto za pomocą maszynki do makaronu na szeroki, pasek i wyciąć szklanką lub ringiem kółka na raviolo. Wszystkie składniki na farsz umieścić w misie malaksera i zmiksować na gładką pastę, doprawić solą i pieprzem do smaku. Tak przygotowany farsz wyłożyć na przygotowane makaronowe kółko, na wierzch dać żółtko. Całość przykryć makaronowym kółkiem i utworzyć z tego pierożek. Gotować dwie minuty w osolonej wodzie, następnie przełożyć na patelnię z masłem pietruszkowym, chwilę przysmażyć. Podawać od razu posypane parmezanem i pietruszką.
Comber jagnięcy, pieczony ziemniak, puree z kalafiora, sos z palonego czosnku, szparagi w winie, ziemia ziołowa
3 kotlety jagnięce
masło w temperaturze pokojowej
1 łyżka musztardy
pistacje
rozmaryn
ząbek czosnku
sól
pieprz
Comber jagnięcy umyć, oczyścić z błonek. Na gorącej patelni zarumienić z obu stron, odłożyć na talerz do ostygnięcia. W międzyczasie przygotować panierkę – do moździerza dać obrane pistacje, rozmaryn, czosnek i wszystko razem utrzeć na pastę. Dodać sól i pieprz do smaku. W osobnej miseczce wymierzać pastę z miękkim masłem i 1 łyżką musztardy. Tak przygotowaną panierką obtoczyć comber jagnięcy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 7 minut. Po tym czasie wyjąć mięso by odpoczęło.
1 młody ziemniak, średniej wielkości
sól
rozpuszczone masło
Młodego ziemniaka umyć i ponacinać z jednej strony. Gotować w osolonej wodzie ok. 15 minut. Ziemniaka przełożyć do naczynia żaroodpornego i zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180stopni. Po 10 minutach polać rozpuszczonym wcześniej masłem i piec do momentu aż skórka będzie rumiana.
1 kalafior
mleko
czosnek
śmietanka 30%
masło
sól
biały pieprz
gałka muszkatołowa
Kalafior umyć, pokroić na mniejsze kawałki. Gotować w mleku do miękkości. Po ugotowaniu wyjąc kalafior i zmiksować na gładkie puree z czosnkiem i odrobiną śmietanki. Gdy po zmiksowaniu puree będzie za gęste należy dolać więcej śmietanki. Dodać trochę masła i ponownie zmiksować. Doprawić solą i białym pieprzem do smaku.
Kilka pieczonych ząbków czosnku
olej rzepakowy
1 szalotka
masło klarowane
śmietanka 30%
zimne masło
Czosnek obrać, skropić olejem rzepakowym i piec w 180 stopniach aż się zarumieni. Na patelni rozgrzać masło klarowane, przesmażyć posiekaną szalotkę. Do kielicha blendera wrzucić upieczony czosnek, szalotkę, oraz trochę śmietanki i zmiksować. Wszystko wrzucić na patelnię, gdzie była wcześniej smażona cebula, i chwilę zredukować. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Na koniec zagęścić sos zimnym masłem do uzyskania struktury sosu.
Kilka sztuk zielonych szparagów
masło klarowane
białe wytrawne wino
sól
pieprz
Szparagi umyć i odciąć końcówki. Na patelni rozgrzać masło klarowane, wrzucić szparagi, chwilę podsmażać. Następnie wlać białe wino i poczekać by odparowało, od czasu do czasu mieszając szparagi. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem.
1 kromka ciemnego chleba
pistacje
rozmaryn
pietruszka
ząbek czosnku
Do kielicha blendera wrzucić wszystkie składniki i zmiksować do uzyskania ziemi ziołowej.