Kolejny sukces filmu o Tomku Komendzie - nagroda "Perspektywa" dla Jana Holoubka!

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Jan Holoubek, reżyser filmu, otrzymał Nagrodę im. Janusza „Kuby” Morgensterna PERSPEKTYWA. Nagroda jest przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość.

FILM OBEJRZYSZ W PLAYER.PL >

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. Jan Holoubek przeniósł tę historię na duży ekran i pokazał nie tylko zmagania młodego człowieka z system, ale siłę rodziny, która nigdy nie przestała w niego wierzyć.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy": Zaglądamy za kulisy

Film TVN Grupa Discovery „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” ma już na swoim koncie nagrody festiwalowe. Podczas 39. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film został nagrodzony aż pięcioma statuetkami - w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda), najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek PSC), a także został wyróżniony Nagrodą Publiczności.

Tym razem Jan Holoubek otrzymał nagrodę PERSPEKTYWA. To wyróżnienie przyznawane za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”.

Czekałem na polski film, który byłby nie tylko filmem na dziś, ale odnosiłby się do naszej przyszłości. Taki właśnie jest debiut Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Ten film dobrze się kończy, ale z drugiej strony pokazuje też, że na sprawiedliwość trzeba czasem długo czekać, choć niekoniecznie aż 18 lat. Kiedyś kino moralnego niepokoju apelowało do poczucia solidarności. Ten film, pokazuje, jak wiele zależy od samotnych fighterów, takich jak Remigiusz Korejwo. I znów przyda się ten cytat: „lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach” czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego.
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”
Fotos z filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Fotos z filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Fotos z filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Fotos z filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
+3
Zobacz galerię

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

O czym jest film?

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN Grupa Discovery, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”)

podziel się:

Pozostałe wiadomości