Druga opinia medyczna jest dodatkowym rodzajem świadczenia w ramach ubezpieczenia na życie, polegającym na możliwości skonsultowania postawionej diagnozy przez innego lekarza specjalistę. Przydaje się zwłaszcza w sytuacji zachorowania na poważne choroby takie jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, schorzenia sercowo-naczyniowe oraz neurologiczne. Dlaczego możliwość skonsultowania z innym lekarzem jest tak ważna? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.
Na czym dokładnie polega druga opinia medyczna?
Osoba, u której zdiagnozowano poważną chorobę, bardzo często czuje się całkowicie bezradna, stając w obliczu tragedii, która ją spotkała. Diagnoza w odczuciu chorego najczęściej oznacza wyrok. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach jest to mylne przeświadczenie, ponieważ z pozoru nawet najcięższe choroby można wyleczyć lub zahamować ich rozwój, jeśli chory zostanie objęty odpowiednim sposobem leczenia. Tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy rozwój technologii medycznej jest na tak zaawansowanym poziomie, leczenie chorób, które kiedyś były uznawane za nieuleczalne, dziś jest standardową praktyką lekarską. Problem jednak polega na tym, że nie zawsze w Polsce najnowsze metody leczenia są dostępne. Z tego też powodu wiedza na ich temat wśród lekarzy specjalistów nie zawsze jest aktualna. Wiele skutecznych metod leczenia oferowanych jest w zagranicznych placówkach, do których dostęp jest utrudniony. Barierę stanowią m.in. brak wiedzy, gdzie te placówki są zlokalizowane, brak bezpośredniego kontaktu do specjalisty, a także język. Dodatkowo ważny jest również czas oczekiwania na konsultację z zagranicznym specjalistą, ponieważ odległe terminy działają na niekorzyść chorego, gdyż sprzyjają rozwojowi choroby.
W takich właśnie sytuacjach nieoceniona jest możliwość skorzystania z drugiej opinii medycznej. Druga opinia medyczna dokładnie polega na tym, że towarzystwo ubezpieczeń, w którym została zakupiona polisa na życie obejmująca tego typu ochronę, wysyła dokumentację medyczną chorego, w oparciu o którą została postawiona pierwsza opinia medyczna do wiodących ośrodków medycznych zlokalizowanych w innych krajach. Mogą to być ośrodki znajdujące się w Europie, Ameryce lub Azji, które specjalizują się w leczeniu konkretnej choroby. Towarzystwo ubezpieczeń zapewnia jednocześnie tłumaczenie zarówno dokumentacji w języku polskim na język używany przez zagranicznego specjalistę, a także na język polski drugiej opinii medycznej, która zostanie postawiona w zagranicznym ośrodku. Celem drugiej opinii medycznej jest potwierdzenie lub skorygowanie diagnozy, która została przedstawiona przez lekarza w ramach pierwszej opinii, a także wskazanie najskuteczniejszego sposobu leczenia i miejsca, w którym będzie to możliwe. Cały proces w reguły trwa niezwykle szybko, dzięki czemu chory może liczyć na szybkie rekomendacje.
Jakie rodzaje chorób obejmuje druga opinia medyczna?
W zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeń zakres chorób, które są objęte możliwością uzyskania drugiej opinii medycznej, może się nieco różnić. Dla przykładu w Pru ochroną objęte są wszystkie choroby sklasyfikowane w ramach "Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Rewizja dziesiąta" wydanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wśród nich można wymienić m.in.:
- nowotwory (w tym piersi, jelita grubego, mózgu, chłoniak, czerniak itp.),
- stwardnienie rozsiane,
- zapalenie mózgu,
- choroba Alzheimera,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- zakażenie wirusem HIV,
- neurobolerioza,
- udar mózgu.
Istotne jest również to, że druga opinia medyczna jest często elementem rozszerzonej ochrony w ramach umowy dodatkowej do ubezpieczenia na życie. Po zdiagnozowaniu choroby, jeśli umowa obejmowała również taką ewentualność, ubezpieczony może dodatkowo liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego od towarzystwa ubezpieczeń. Środki uzyskane z polisy pozwolą na całkowite lub częściowe sfinansowanie leczenia. Tego typu rozwiązanie oferuje Pru, w ramach ubezpieczenia dodatkowego kompleksowej ochrony na wypadek poważnego zachorowania.
Jaka jest cena ubezpieczenia z drugą opinią medyczną?
Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, druga opinia medyczna jest świadczeniem oferowanym jako element rozszerzonej ochrony, którą można dokupić do ubezpieczenia na życie. Na koszt takiej ochrony składa się więc pokrycie zdarzeń losowych związanych ze śmiercią ubezpieczonego lub tzw. dożyciem przez niego okresu wskazanego w umowie oraz poważnego zachorowania na wskazane choroby, za które towarzystwo ubezpieczeń wypłaca zgodne z umową świadczenie pieniężne. Należy mieć więc na uwadze, że ubezpieczony płaci nie tylko za możliwość skorzystania z drugiej opinii medycznej, ale za znacznie szerszy zakres ochrony. Co ważne świadczenie udzielane w ramach drugiej opinii medycznej nie obejmuje ewentualnego leczenia i dotyczy wyłącznie weryfikacji postawionej już diagnozy. Jaka jest więc cena ubezpieczenia na życie, w skład którego wchodzi druga opinia medyczna?
Najłatwiej jest wykonać samodzielną kalkulację w oparciu o kalkulator internetowy udostępniany przez firmy ubezpieczeniowe. Przykładowo Pru daje możliwość obliczenia przybliżonej składki za kompleksową ochronę w oparciu o kalkulator ubezpieczenia na życie na swojej stronie. Należy wiedzieć, że ostateczny koszt zależny jest od kilku czynników, z których najważniejszymi są wiek, stan zdrowia, zakres ochrony oraz czas trwania umowy ubezpieczenia. Najlepiej więc szczegóły omówić podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym, który przedstawi precyzyjnie ofertę oraz dokona indywidualnej kalkulacji składki za ubezpieczenie.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe