Materiał promocyjny

Czym są domy modułowe i co warto o nich wiedzieć? Poradnik

Czym są domy modułowe i co warto o nich wiedzieć? Poradnik
Czym są domy modułowe i co warto o nich wiedzieć? Poradnik
Źródło: Mat. prasowe

Domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Stawiane są z gotowych modułów – elementów wytwarzanych w fabrykach i transportowanych na plac budowy. Sprawdź, czym charakteryzują się domy modułowe i co warto o nich wiedzieć. 

Domy modułowe – co to takiego? 

Domy modułowe to konstrukcje powstające z gotowych elementów. Produkowane są poza placem budowy. Moduły przypominają wielkie bloczki – całościowo wytwarza się je w fabryce, a następnie transportuje w miejsce ostatecznej lokalizacji. Tam gotowe elementy montuje się i łączy w zwartą i stabilną całość. 

W zależności od projektu dom modułowy może składać się z jednego lub kilku modułów. Pozwala to dopasować konstrukcję do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Extradom to jedno z miejsc, gdzie możesz sprawdzić ciekawe projekty gotowych domów modułowych. 

Proces produkcji domów modułowych zawsze kontrolowany jest w warunkach fabrycznych. Dzięki starannemu nadzorowi każdy elementy jest precyzyjnie wykonany. Pozwala to uniknąć wielu problemów charakterystycznych dla budowy tradycyjnych domów, np. opóźnień, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają budowie domu. 

Dlaczego warto postawić dom modułowy? 

Budowa domu modułowego wiąże się z szeregiem korzyści. Dzięki takiej możliwości postawienie wymarzonego miejsca na ziemi stało się niezwykle atrakcyjne. Przede wszystkim domy modułowe buduje się bardzo szybko w porównaniu do tradycyjnych murowanych. Klasycznymi metodami domy buduje się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Domy modułowe stawia się nawet w kilka… tygodni. Wytwarzanie modułów w fabryce odbywa się równo z pracami przygotowawczymi na działce. 

Domy modułowe są tańsze w budowie niż tradycyjne. Produkcja w fabryce jest efektywniejsza, a materiały wykorzystywane w optymalny sposób. Krótki czas budowy to również mniejszy koszt związany z wynajmowaniem ekipy budowlanej i nadzoru. Poza tym budowa z gotowych elementów jest bardziej przyjazna dla środowiska. Wiele ciekawych projektów domów modułowych z ekologicznych materiałów znajdziesz m.in. tutaj: https://www.extradom.pl/gotowe-domy-modulowe. 

Moduły z fabryk poddawane są surowej kontroli jakości. Dzięki temu zyskujemy pewność, że budowane z nich domy są dobrze wykonane. Na trwałość i solidność konstrukcji przekłada się wiele czynników. Wśród nich mamy m.in. łatwość zachowania powtarzalności – produkcji modułów nie zakłóca zmiana pogody. Mamy również wspomnianą precyzyjną kontrolę modułów w warunkach fabrycznych. 

Budowa domu modułowego, krok po kroku 

Dom modułowy buduje się zupełnie inaczej niż tradycyjny. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu, a także firmy wykonawczej – właśnie ona wyprodukuje moduły służące do budowy domu, a następnie postawi konstrukcję. Na rynku znaleźć można mnóstwo ofert. Warto porównać kilka z nich – ich ceny, opinie klientów i technologie budowy. 

Działka pod budowę domu – zarówno tradycyjnego murowanego, jak i modułowego – musi zostać odpowiednio przygotowana. Należy wykonać solidne fundamenty, zapewnić dostęp do placu budowy i podłączyć media. W międzyczasie w fabryce powinny być produkowane odpowiednie moduły pasujące do projektu. Aby zapewnić precyzję wykonania, cały proces odbywa się pod surową kontrolą jakości. 

Gotowe moduły przewożone są na miejsce budowy. Tam montuje się je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Proces trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt. Gdy moduły zostaną już zmontowane, dom należy odpowiednio wykończyć – zarówno wnętrza, jak i stolarkę. Ten etap budowy może potrwać do kilku kolejnych tygodni, w zależności od stopnia skomplikowania wnętrz. 

O czym pamiętać, wybierając dom modułowy? 

Jeśli decydujesz się na budowę domu modułowego, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pamiętaj o kwestiach, takich jak: 

  • Renoma producenta – to kluczowy parametr dla powodzenia budowy domu modułowego. Sprawdź, jak długo wybrana przez ciebie firma działa na rynku. Przejrzyj opinie klientów i dowiedz się, jakie technologie wykorzystuje. Znajdź odpowiedniego wykonawcę, który swoim projektem w 100% zaspokoi potrzeby twoje i pozostałych domowników. 
  • Certyfikaty – dom modułowy powinien spełniać odpowiednie normy budowlane zupełnie tak samo, jak tradycyjny murowany. Upewnij się więc, że firma ma wszystkie niezbędne certyfikaty oraz używa materiałów odpowiadających parametrami aktualnym normom i przepisom budowlanym. 
  • Gwarancja – producent zawsze powinien udzielić gwarancji na swoje produkty. To samo dotyczy domów modułowych. Solidna firma zapewnia minimum kilka lat gwarancji na wykonane roboty budowlane i całą konstrukcję. W przypadku konstrukcji domu modułowego zwykle dostaje się na niego ok. 30 lat gwarancji. 

Nie zapomnij, że… 

Domy modułowe są nowoczesnym rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje na popularności. Ludzie coraz bardziej się do nich przekonują, ponieważ domy z gotowych elementów to ich szybsza budowa, ekologiczność, oszczędność i wysoka jakość wykonania. Zanim jednak podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i budżet, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie i pozostałych domowników. 

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości