Polskie Oscary
Polskie Nagrody Filmowe Orły to najbardziej prestiżowe nagrody filmowe przyznawane w naszym kraju. Są wręczane dorocznie od 22 lat przez Polską Akademię Filmową wyróżniającym się twórcom. Stworzone w 1999 roku Orły, nazywane "polskimi Oscarami" są teraz jednymi z najbardziej pożądanych wyróżnień w polskiej kinematografii.Przyznawane są profesjonalistom przez profesjonalistów, a zwycięzcy wyłaniani się w drodze dwuetapowego tajnego głosowania.
Nominacje
W tym roku o nominację w 18 kategoriach ubiegało się ponad 130 produkcji: filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali. O Orła w kategorii Najlepszy Film walczy łącznie 40 produkcji. Po raz pierwszy do konkursu dopuszczono filmy, które były rozpowszechniane na platformach VOD dostępnych w Polsce. 23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły została zaplanowana na przełom maja i czerwca.
Wśród tegorocznych nominowanych znalazły się: nasza produkcja "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka oraz koprodukcja "Sala samobójców. Hejter" w reżyserii Jana Komasy.
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - o czym opowiada?
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?
Oglądaj w player.pl > > >
Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.
25 lat niewinności
Film otrzymał 15 nominacji, m.in. najlepszy film, reżyseria, scenariusz, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, montaż czy odkrycie.
Sala Samobojcow. Hejter
Sala samobójców. Hejter - o czym opowiada?
Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i nadal pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich (Danuta Stenka, Jacek Koman) – rodziców Gabi (Vanessa Aleksander), przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców. Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy – Pawła Rudnickiego (Maciej Stuhr). Wkrótce plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, a droga do jego realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej.
Oglądaj w player.pl > > >
Zwiastun filmu "Sala Samobójców
Film "Sala samobójców. Hejter" otrzymał 12 nominacji, m.in. za najlepszy film, pierwszoplanową rolę męską, reżyserię, drugoplanową rolę kobiecą, kostiumy czy muzykę.
Zobacz także: