Tegoroczny Festiwal Dwa Brzegi odbędzie się w nowej, specjalnie przygotowanej formule, w zaplanowanym wcześniej terminie czyli 1-9 sierpnia 2020.
Już 1 sierpnia rozpocznie się 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Pod wieloma względami będzie to zupełnie inny festiwal, niż te do jakich byliśmy przyzwyczajeni. Tegoroczny festiwal odbędzie się w hybrydowej formie, to znaczy że część wydarzeń będzie się odbywać na miejscu, a część online.
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
W tym roku w Kazimierzu Dolnym nie pojawi się miasteczko festiwalowe z namiotem wypełnionym po brzegi widzami, nie będzie koncertów na Rynku, ale nie zabraknie filmowych wrażeń. Dyrektor artystyczna, Grażyna Torbicka, zaprasza miłośników kina do wirtualnych namiotów, gdzie każdy będzie mógł oglądać filmy gdziekolwiek sobie zamarzy. Wystarczy kupić bilet i mieć dostęp do internetu.
Grażyna Torbicka o 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak będzie wyglądał w czasie pandemii?
Program festiwalu
Tegoroczny program filmowy jest bardzo bogaty. Na początek piękna opowieść o nastolatce, która potrafi cieszyć się życiem mimo wszystko —„Babyteeth” (reż. S. Murphy). Ten film jest częścią sekcji „Świat pod namiotem”, w której znajdziecie najnowsze produkcje fabularne i dokumentalne. Wśród nich nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Zło nie istnieje” (reż. M. Rasoulof), „Undine” (reż. Ch. Petzold), „Asystentka” (reż. K. Green), „Gdyby tylko” (reż. G. Elkann) oraz bardzo ciekawe dokumenty, m.in. nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Acasa. Mój dom” (reż. R. Ciorniciuc), „Wieloryb z Lorino” (reż. M. Cuske) i „ Forman vs Forman” (reż. J. Hejna, H. Trestikova).
Na Dwóch Brzegach 1 sierpnia światową premierę będzie mieć film dokumentalny „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja.
W sekcji „Muzyka — moja miłość” zaczynamy od spotkania z niezwykłym artystą w filmie „Ara Malikian. Skrzypce moje życie”, potem „Steven Tyler. Nowy rozdział”, „ZZ Top. Chłopaki z Teksasu” i muzyka do spania w „Kołysance Maxa Richtera”.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych będzie można zobaczyć świat w pigułce. Spośród ponad 2600 tytułów (!) nadesłanych na te edycje zostało wybranych aż 34 filmy, które niczym tęcza mają w sobie wszystkie barwy emocji.
Po raz pierwszy w tym roku pojawi się sekcja eko. Tematy ochrony środowiska, grożącej nam katastrofy ekologicznej, braku szacunku człowieka dla natury są obecne w filmach: „Być jak Grizzly”, „Spacer z wilkami”, „Wielka zielona ściana”.
13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Festiwalowi goście
W Kazimierzu Dolnym na pewno pojawią się twórcy z Polski: Gabriela Muskała — bohaterka cyklu „I Bóg stworzył aktorkę („Fuga”, „Wymyk”, „Królowa Aniołów”) i Małgorzata Bogdańska z monodramem „Nie lobię Pana Panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego.
Pełen program filmowych sensów możecie sprawdzić tutaj, a o wydarzeniach i spotkaniach tutaj.
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 1–9 sierpnia 2020 r.
Zobacz także wspomnienia z poprzedniego roku:
Relacja z Festiwalu Dwa Brzegi
Mocna płeć kontra mocna płeć. Spotkanie z aktorami