Ryszard Andrzejewski – PEJA

Polski raper, autor tekstów, producent muzyczny i przedsiębiorca. Założyciel kultowej formacji Slums Attack. Jego albumy rozeszły się w ponad pół miliona egzemplarzy w Polsce, zaś sam artysta został dwa razy nominowany do nagrody Fryderyka, której raz został laureatem.
W 2010 roku założył wytwórnię płytową pod nazwą RPS Enterteyment. W latach 2011–2015 był także współwłaścicielem marki odzieżowej Terrorym. Od 2016 działa pod szyldem RPS Klasyka. Jako raper ustanowił rekord stając się artystą z największą liczbą albumów w historii, które zadebiutowały na Polskiej liście przebojów – OLiS. Posiadacz 7 platynowych i 6 złotych płyt.
W 2011 roku raper został sklasyfikowany na 1. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Publikacje na temat jego twórczości ukazały się m.in. w czasopismach „The New York Times” i „The Source”. W 2014 roku został nagrodzony statuetką Złotej Felgi za całokształt twórczości w polskim hip-hopie.
Urodził się 17 września 1976 roku na poznańskich Jeżycach. Wychowywał się w rodzinie robotniczej; matka zmarła, gdy miał 12 lat. Ojciec ożenił się ponownie, jednakże zmarł w 1996 roku z powodu nowotworu.
Ukończył Szkołę Podstawową nr 81 w Poznaniu. Hip-hopem zainteresował się w 1987 roku za sprawą albumu „Licensed to Ill” zespołu Beastie Boys. Kolejnymi twórcami, po których sięgał przyszły raper, byli m.in. Run-D.M.C., Public Enemy, Geto Boys, Ice-T, Gang Starr czy N.W.A. Równolegle Peja interesował się sportem, grał w piłkę nożną, uprawiał karate. W 1988 roku zainspirowany igrzyskami olimpijskimi w Seulu rozpoczął treningi judo. W latach 1988–1995 był wychowankiem klubu Olimpia Poznań. Uczestniczył w Drużynowych Mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych oraz turniejach w Niemczech, Austrii i Danii. W 1991 i 1992 roku został mistrzem Polski Młodzików. Posiada 1 stopień kyū w judo. Odznaczony złotą i srebrną odznaką Polskiego Związku Judo. W tym czasie przerwał naukę w szkole średniej.
W latach 90. poznał swoją przyszłą żonę Monikę, z którą ożenił się po czterech latach narzeczeństwa. Para wzięła rozwód kilka lat później. W 2012 roku ożenił się po raz drugi ze swoją menadżerką i wieloletnią narzeczoną Pauliną Stefańską. W 2013 roku urodziła mu się córka Lili. W 2010 roku na dobre zerwał z używkami, które niszczyły jego życie. Jako osoba uzależniona od alkoholu nie pije od 8 lat.
Zobacz najmocniejsze fragmenty z czwartego odcinka "Agent - Gwiazdy"!
Najmocniejsze fragmenty czwartego odcinka "Agent - Gwiazdy"!
Najmocniejsze fragmenty czwartego odcinka "Agent - Gwiazdy"!