Wiesław Ochman to wybitna postać w świecie kultury. Wnuk Krystian poszedł w jego ślady

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: Co Za Tydzień
Wybitny tenor Wiesław Ochman osiągnął w życiu tyle, że nie sposób wymienić wszystkich jego dokonań. Oprócz wyjątkowego głosu może poszczycić się wieloma innymi talentami. Ma on także niebywały wpływ na młode pokolenie. Wnuk artysty Krystian Ochman idzie jego śladami.

Wiesław Ochman przez lata występował na największych scenach operowych świata — w Hamburgu, Chicago, San Francisco, a także w prestiżowych: Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy mediolańskiej La Scali. Obecnie ma 85 lat i wciąż nie traci humoru, choć w jego życiorysie można odnaleźć dramatyczne momenty. Dowiedz się więcej o wybitnym tenorze.

Wiesław Ochman - kim jest, rodzice, edukacja

Wiesław Ochman przyszedł na świat 6 lutego 1937 w Warszawie. Jego ojciec, Jan, był mechanikiem. Miał warsztat przy ulicy Ząbkowskiej w Warszawie. To on nauczył Wiesława Ochmana bycia "złotą rączką". Mama Bronisława (z domu Jędrych) była natomiast bibliotekarką. Pracowała w technikum mieszczącym się na warszawskim Mokotowie przy ul. Wiśniowej. Mieli także drugiego syna.

Rodzina mieszkała przy ulicy Ząbkowskiej 48 w kamienicy z pięknym ogrodem. Choć budowla wojnę przetrwała, to później została celowo wyburzona. Gdy Wiesław Ochman miał 2 lata wybuchła II wojna światowa. Wychowywał się w atmosferze strachu, wycia syren, huku wystrzałów i przelatujących samolotów. Rodzice starali się ochronić go przed skutkami i świadomością wojny. Było jednak ciężko. Zdarzało się, że podczas zabawy na podwórku coś wybuchało, nierzadko trzeba było chować się przed bombardowaniami do piwnic lub schronów.

W 1943 roku 6-letni Wiesław Ochman zaczął podstawówkę. Potajemne zajęcia odbywały się w podziemiach Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej oraz w prywatnych mieszkaniach. W Warszawie ciągle brakowało jedzenia, a ludzie znikali w łapankach. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, a ojciec Wiesława Ochmana trafił do obozu w Auschwitz i już nigdy nie wrócił do domu.

Mama, za namową nauczycielki wysłała syna do szkoły plastycznej w Bolkowie. Jeszcze przed jego wyjazdem zabrała go na pierwszy w ich życiu spektakl operowy. Był to "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Po szkole podstawowej Wiesław Ochman uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a później w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. W 1960 uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie. Tam też występował jako solista w Zespole Pieśni i Tańca AGH. Jednocześnie uczył się śpiewu u Gustawa Serafina w Krakowie, a następnie Marii Szłapak w Bytomiu.

Wiesław Ochman - życie prywatne, żona, dzieci, wnukowie

Wiesław Ochman jest mężem Krystyny z domu Prus-Więckowskiej. Poznali się na studiach. Rozpoczęli naukę na tym samym roku, lecz w różnych grupach. Występowali jednak w tym samym zespole, dlatego często widywali się na próbach tanecznych, podczas których narodziło się między nimi uczucie.

Krystyna i Wiesław Ochmanowie mają dwoje dzieci i pięcioro wnucząt. Syn Maciej Ochman urodził się w roku 1965. W młodości grał w zespole Róże Europy. Ukończył kilka prestiżowych amerykańskich uczelni. Jest specjalistą od produkcji telewizyjno-filmowej. Jego żona ma na imię Dorota. Mają troje dzieci: Natalię (1997), Krystiana (1999) oraz Alexandra (2003). Mieszkają w Stanach Zjednoczonych.

Córka Małgorzata Ochman-Błach przyszła na świat w roku 1972. Ukończyła studia marketingu i zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jej mąż ma na imię Krzysztof. Mają dwoje dzieci: Gabrielę (2001) oraz Jakuba (2004). Mieszkają pod Warszawą.

Tenor Wiesław Ochman obchodził okrągły jubileusz

Krystian Ochman - kim jest wnuk Wiesława Ochmana?

Wnuk Wiesława Ochmana Krystian poszedł w ślady dziadka. Także jest obdarzony głosem tenorowym. Krystian Ochman ma 22 lata. Urodził się 19 lipca 1999 roku w Melrose w stanie Massachusetts, a dorastał nieopodal Waszyngtonu. Muzyk przeprowadził się ze Stanów Zjednoczonych do Polski, by studiować śpiew w katowickiej Akademii Muzycznej. Najbardziej znanym jego utworem jest piosenka "River".

Wiesław Ochman - kariera

Wiesław Ochman swoją karierę rozpoczynał w Operze Śląskiej w Bytomiu. Śpiewał tam przez trzy sezony, a następnie przeniósł się do Opery w Krakowie, aż wreszcie otrzymał angaż w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uwagę zachodniej prasy wzbudził jednym z występów w "Halce". Potem posypały się oferty z zagranicy.  

Karierę międzynarodową rozpoczął od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. Śpiewał także na scenach m.in. mediolańskiej La Scali, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Opery Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli. Uczestniczył też w licznych festiwalach muzycznych.

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: MWMEDIA

Nie sposób wymienić wszystkich dokonań artystycznych Wiesława Ochmana. Przez całą karierę wokalną, czyli okres 39 lat do roku 1999, zaśpiewał w około 1800. spektaklach operowych, występował na 4. kontynentach, w ponad 30. państwach świat, w ponad 70. miastach, w ponad 100. liczących się instytucjach kultury. W swoim dorobku ma ponad 60 nagrań płytowych, w tym 9 płyt solowych. Występował pod batutą tak wielkich mistrzów, a także współpracował z najznakomitszymi reżyserami i wybitnymi śpiewakami operowymi.

Wiesław Ochman został uhonorowany 95. odznaczeniami na całym świecie, w tym najważniejszym w Polsce Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jest Doktorem Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wiesław Ochman - co robi dzisiaj?

Wiesław Ochman nadal jest w dobrej formie i śpiewa na wielu koncertach. Promuje przy tym młodych artystów. Jest też wspaniałym konferansjerem. Jego występy zawsze odznaczają się niezwykłym humorem. Zasiada również w jury wielu konkursów wokalnych.

Wiesław Ochman po skończeniu kariery zajął się również reżyserią. W Operze Śląskiej w Bytomiu wyreżyserował 7 spektakli, m.in. a były to: "Don Giovanni" czy "Straszny dwór".

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: MWMEDIA

Wiesław Ochman także maluje i kolekcjonuje obrazy. Z ciekawostek z życia tenora można wymienić to, że jest poliglotą (włada biegle sześcioma językami) i filantropem. Działa charytatywnie, wspiera kulturę, przyznaje stypendia, organizuje aukcje obrazów. Jest bardzo ciepłym człowiekiem i wspiera także ludzi dobrym słowem.  

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło: sympatycysztuki.pl, wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień

podziel się:

Pozostałe wiadomości