Aktualności

Alonso filantropem. Wyciągnął baskijskich kolarzy z dna

Aktualności

Alonso jako dobry wujek? W tej roli go jeszcze nie widzieliśmy. Kierowca Formuły 1 ruszył z pomocą do baskijskiej grupy kolarskiej Euskaltel-Euskadi, która jeszcze kilka dni temu ogłaszała bankructwo. Teraz to on będzie sterował kolarzami w pomarańczowych koszulkach.

"Euskaltel-Euskadi i Fernando Alonso porozumieli się w sprawie przejęcia własności, co ma zagwarantować grupie bezpieczną przyszłość w kolarskim świecie" - brzmi oświadczenie umieszczone na oficjalnej stronie baskijskiej grupy. To oznacza, że licencja na występy w World Tour należy teraz do dwukrotnego mistrza świata F1. Nie poznaliśmy natomiast szczegółów zawartej umowy. Są za to przecieki.

Długi i wybawienie

Według hiszpańskiej strony elperiodico.com Alonso wysupłał z kieszeni niebagatelną sumkę 6 milionów euro, dzięki czemu Baskowie będą mogli zatrzymać najlepszych zawodników w zespole, m.in. Mikela Landę, Jona Izagirrę, a przede wszystkim lidera Samuela Sancheza, wokół którego będzie budowany skład na 2014 rok.

Problemy rozpoczęły się, gdy główny sponsor ekipy, firma telekomunikacyjna Euskaltel ogłosiła, że poszukuje donatora gotowego wesprzeć baskijskie kolarstwo po tym, gdy lokalny rząd obciął publiczną dotację. Dla firmy oznaczało to stratę w jednym momencie 3,5 miliona euro. To musiało się odbić na dalszym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, w tym oczywiście na ich planach sponsorskich.

Właśnie przez problemy finansowe w zeszłym tygodniu wydano oświadczenie o możliwym zamknięciu grupy przed zakończeniem sezonu.

Autor: TB/kris / Źródło: velonews.com

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia, euskalteleuskadi.com | Ryan Bayona

Pozostałe wiadomości